Поскъпването на тока е неизбежно. Това заяви в ефира на БНТ изпълнителният директор на Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев.
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Според него е добре от 1 октомври цената да бъде увеличена ударно. 40 млн. лв. от събраните от такса ВЕИ общо около 93 млн. лв. могат да отидат за компенсиране на най-бедните домакинства. Икономистът обясни, че така или иначе едно голямо поскъпване няма да бъде усетено от голяма част от хората, тъй като 20% от домакинствата потребяват 80% от тока.
В Макроикономическата асоциация е бил обсъден сценарий, който е за понишение на цената на тока със 17% през тази година, 15% през следващата и по-следващата – 15-17% като това е само за домакинствата. Целта е не само да се стабилизира системата и да се отпушат разплащателните механизми в нея, да се махнат задълженията, които непрекъснато тежат на дружествата и създават опасност от режим на тока, а също така да има избор на потребителя, каза Станчев.
Вероятно цената на тока ще се увеличава още 3 години. След това пазарът ще бъде либерализиран и ще започне намаляване. Директорът на ИПИ припомни, че пазарът е трябвало да бъде либерализиран още през 2007 г. Това не се е случило заради големите обвързващи проекти като "Цанков камък" и АЕЦ "Белене".
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Политиците трябва да решат каква ще е съдбата на енергийния борд. По-добре ще е те да го запазят, тъй като по този начин те нямат да трябва да се занимават с ДКЕВР и политиката му, коментира Станчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте