Ако КТБ фалира, цената ще е огромна. Тя ще е много по-голяма, отколкото банката се оздрави. Това коментира отново преподвателят в НБУ и бивш премиер и лидер на ДСБ Иван Костов в ефира на Нова телевизия. Той изчисли, че ако банката фалира, ще са нужни над 6 млрд. лв.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Ако се стигне до изплащане на гарантираните влогове, това ще доведе до банкова криза, тъй като Фондът за гарантиране на влоговете ще бъде изпразнен. В резултат хората ще започнат да си теглят парите, тъй като влоговете им не са защитени, обясни бившият премиер.
Бившият премиер съобщи, че преговорите между фондa Epic и БНБ напредват. Той добави, че двете страни трябва да постигнат споразумение до края на месец октомври, тъй като времето им изтича (БНБ удължи специалния надзор до 20 ноември - бел.ред.).
Ако специалният надзор бъде удължен с още 1 месец, това ще е скандално, коментира още икономистът. Според него режимът трябва да бъде облекчен - нещо, за което настояват и отстранените директори на КТБ, за да може банката да изпълнява определени свои задължения.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
В актуализацията на бюджета, която подготвя Министерството на финансите, се предвижда пари за спасяване на банковата система от криза. В тази връзка Костов заяви, че са нужни още пари на данъкоплатците, тъй като проблемът не е само в една друга банка (визирайки ПИБ - бел.ред.).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Бившият премиер коментира и вчерашната информация, че ЕК открива процедура за нарушение срещу Република България за неправилното транспониране на Директивата относно схемите за гарантиране на депозити (Директива 94/19/ЕО член 1, параграф 3 и член 10, параграф 1), както и за неспазване на принципа за свободно движение на капитали. В тази връзка Костов обясни, че служебният министър на финансите Румен Порожанов, заедно с БНБ, трябва да подготвят промени в законодателството. Те трябва да отразяват директивата за защита на влоговете и тя да стане безусловна.
Относно това, че ЕК започва наказателна процедура срещу България, заради блокираните вложения в КТБ и Брюксел настоява за незабавен достъп на хората до гарантираните депозити, Костов коментира: „Това наистина е лошата новина. Това наистина поставя в трудно положение българските власти, защото няма парламент, няма правителство. Трябва да се вникне внимателно в това какво казва ЕК и да се отговори по правилния начин. Дано институциите не го разбират като „платете веднага”. Тъй като това е писмо, в което властите биват предупредени да вземат определени мерки, те трябва да вземат тези мерки”.
Преподавателят в НБУ призна в рамките на интервюто, че 170 хил. лв. влог в КТБ. Той допълни, че няма политически аспирации към високи постове в държавата и че никой няма да за му затвори устата.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС