Контрабандата на горива - има ли я и в какви размери? Това трябва да стане ясно от резултатите на първото изследване по темата, направено от Центъра за изследване на демокрацията и Българската петролна и газова асоциация.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
То започна миналата година. Наблюдението как се развива контрабандата на бензин и дизел ще се прави на всеки 6 месеца.
А това ще се установява като се наблюдава разликата между потреблението на горива и данните за данните за влезлите в бюджета приходи от акцизи за тях.
Данните за потреблението ще се вземат от толсистемата и от автомобилната администрация на транспортното министерство, която има информация за изминатите километри на превозните средства за обществен превоз. От фонд “Земеделие” ще се вземат данните за горивото на селскостопанските машини.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
След това ще се прави сравнение с информация от НАП за продажбите на горива от всички фискални устройства в страната, както и с данни от Агенция “Митници” за постъпленията от акциз върху горивата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
До този момент специализирано изследване на контрабандата на горива не е правено, подчертават от ЦИД.
Данни за сивия сектор в бранша са обявявани от финансовото министерство преди време и според тях той достига 30%. Различни изчисления показват, че заради нелегалната продажба на бензин и дизел бюджетът губи годишно между 800 млн. и 1 млрд. лв., припомня 24 часа