Социалната парламентарна комисия в 50-ото Народно събрание ще обсъди на първото си заседание внесено от ГЕРБ-СДС предложение за промени в Кодекса за социално осигуряване, предаде БНР. С него се слага край на така наречената "френска безработица" - схема, която даваше възможност само с няколко дни работа в държава-членка на Европейския съюз да се получава максимално обезщетение за безработица у нас.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Oще: Ето какъв размер достигна средната заплата в България
Що е то френска безработица?
С внесения от Деница Сачева и още трима депутати от ГЕРБ-СДС проект за промени в Кодекса за социално осигуряване се предлага еднакъв ред за определяне на обезщетението за безработица за хората, които са се осигурявали само в България и за тези с осигуряване и в страната ни, и в друга държава-членка на Европейския съюз.
Предложението е при определянето на обезщетението да се вземат предвид всички доходи за 24 месеца назад, включително тези от България, а не само доходите от последната работа в чужбина.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Вносителите посочват в мотивите си, че целта е да се осигури справедливост, както и намаляване на злоупотребите. Те подчертават, че през 2023-а година повече от 80% от обезщетенията за безработица с краткосрочна заетост в държава - членка на ЕС, са отпуснати в максимален дневен размер от 85,71 лв., а останалите - в размер близък до максималния.
Обезщетенията
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Средният размер на обезщетението, определено по българското законодателство, е 538,07 лв., а на хората с краткосрочна заетост в държава-членка на Съюза е 1365,74 лв. От ГЕРБ-СДС предлагат и промени в Кодекса на труда, които също ще бъдат обсъдени от социалната комисия.
Те предвиждат право на отпуск до 2-годишна възраст на бащите, осиновителите, след като майката е лишена от родителските права или те са предоставени на бащата.
Още: Безработицата в България расте през първото тримесечие на 2024 г.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?