Парламентарната комисия за сделката за ЧЕЗ проведе последното си заседание и прие доклад с резултатите от дейността си. От ГЕРБ и ДПС обаче го подкрепиха с особено мнение.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
С доклада депутатите задължиха Министерски съвет да извърши задълбочен анализ на изпълнението на целите на правителството в приетата Стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества в срок от 1 година. До края на годината Министерски съвет трябва също така да определи стратегическите обекти в сектор „Енергетика“.
Отпадна предложението министърът на енергетиката да предложи пред парламента критерии, върху които КЕВР да упражнява контрол при прехвърляне на дялове от капитала на електроразпределителни дружества.
Прие се обаче БНБ да бъде задължена да предостави на Народното събрание кореспонденцията с другите банки по сделката.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Предстои докладът да бъде разгледан в пленарна зала.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
"Не съм удовлетворен от това, че не изпълнихме някои от големите очаквания, които имаше към комисията, а именно да дадем отговор на въпроса кой по същество и с какви средства купува активите на ЧЕЗ в България", каза председателят Жельо Бойчев от БСП, цитиран от "Фокус".
По думите му целите са изпълнени частично.
„Не приемам, че българските специални служби нямат информация относно хода и за това на какъв етап и кои са ангажираните лица с такъв тип сделки“, изтъкна той. „Без отговора на въпроса кой и как финансира сделката за ЧЕЗ не можем да бъдем сигурни и кой е купувачът“, обясни председателят на Комисията.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
„С оглед на очакванията на българските граждани сме длъжни да съберем максимална информация. В хода на дейността на Комисията тази информация ни беше отказвана, само една банка ни отговори“, поясни той.
„Най-вероятно с колегите от БСП ще направим предложение за ясно допълване на Закона за кредитните институции за термина „професионална тайна“. Оказва се, че всички могат да използват тази информация, но Народното събрание не може“, посочи Жельо Бойчев. Попитан кога докладът ще бъде гласуван в зала той уточни: „Не мога да кажа, ние ще го внесем още днес. Дневния ред се определя от председателя на председателски съвет“.