Парламентарната Комисия по енергетика прие на второ четене Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на България и правителството на САЩ за сътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и Ядрената програма за граждански цели на Република България.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Ще получи ли лиценз американското ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй"?
Дебати по законопроекта нямаше. Депутатът от "Възраждане" Искра Михайлова предложи единственият член от законопроекта да отпадне, но мнозинството депутати не приеха предложението й. Заместник-министърът на енергетиката в оставка Красимир Ненов каза по време на заседанието, че няма предложение за редакции и от енергийното ведомство подкрепят законопроекта, предаде БТА.
Кой от управляващите гласува против?
Законопроектът беше приет с 13 гласа "за", четири против и един въздържал се. От управляващото мнозинство против гласува Владислав Панев от ПП-ДБ.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
На 14 март парламентът ратифицира на първо четене Споразумението между правителствата на България и САЩ по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и Ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари 2024 година.
С решение на Народното събрание от 12 януари и 18 декември 2023 г. министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия за вземане на положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000. В изпълнение на решението е подготвен проект на споразумение с рамка за засилване на сътрудничеството по изпълнение на Проект по проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на един нов реактор с инсталирана мощност от най-малко 1000 мегавата в АЕЦ "Козлодуй".
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
След влизането в сила на закона министърът на външните работи трябва да уведоми по дипломатически път САЩ за ратифицирането на споразумението, а министърът на енергетиката да обнародва в "Държавен вестник" документа в 15-дневен срок от датата на влизането му в сила за България
Още: 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струват 14 млрд. долара
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни