Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) изнесе данни за куп нарушения, свързани с командированите работници зад граница, на фона на устойчивата тенденция за непрекъснато увеличение на броя на българските граждани в Германия, предаде репортер на Actualno.com.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Основните проблеми, с които се сблъскват нашенците във Федералната република, се отнасят до неспазване на трудовото законодателство, измами от страна на посредници за намиране на работа, неизплащане на трудови възнаграждения, невнасяне на социални здравни осигуровки, непризнаване на отработени часове. Другите проблеми, които са констатирани, се отнасят до задържане на лични документи от страна на работодателите и липса на средства за пребиваване.
Едно от сериозните предизвикателства, свързано с работещите в Германия български граждани, е нерегламентираната заетост. Много мигранти работят без трудови договори и без да имат здравни и социални осигуровки, полагат труд в извънработно време и почивни дни и стават често жертва на експлоатация. Българските граждани срещат сериозен проблем с езиковите познания, остава нерешен и въпросът за оказването на хуманитарна помощ за онези, изпаднали в тежко социално положение.
Нели Ботевска от КНСБ обясни, че синдикатът започва да отделя сериозно внимание на защитата на командированите работници с Германия. Експертът посочи две групи случаи на нарушение на правата на трудещите се. Става дума за домашните помощници и социалните асистенти, които отиват в Германия, за да се грижат най-често за възрастни или тежко болни хора. "Някои от тези жени въобще не са командировани според правилата. Повечето тях не владеят немски език, предоставят им се договори на немски език, които те подписват, а на ръка се дописват договорите по отношение на заплащането", обясни още Ботевска.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
По думите ѝ другите случаи са свързани със строителните работници в бранша. Има големи нарушения - подписан договор за едно възнаграждение, а всъщност се изплаща по-малка сума за това. Не се плаща извънреден труд, не се плаща труд събота-неделя, отбеляза още синдикалистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
"Нашите българи често предприемат миграция с цел сезонна работа зад граница. Целта е прибиране на реколта. Сезонната работа означава краткосрочна заетост, която често пъти отпада от възможностите за регламентиране", коментира Валентина Васильонова от синдиката в земеделието. Тревожим се в това, че в земеделието можеш да упражняваш труд без договори. Така расте броят на хората, които попадат в уязвимост в трудова експлоатация, категорична бе тя.
Стана ясно, че в КНСБ от няколко години съществува консултантски център за български работници, които са командировани и/или искат да работят в Германия. В институцията се предоставят консултации на български език за основните трудови, социални и осигурителни права в Германия, за необходимите документи преди и по време на командироването, за евентуалните капани и уловки в трудово-правен аспект, както и към кои институции и партньори по проекта могат да се обърнат заинтересованите лица.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.
Информация може да се получи и в приемната на КНСБ в София пл. "Македония" №1, както и от консултантите Нели Ботевска и Величка Микова на телефони: 02/ 4010 442 и 02/ 4010 476.