По-рано днес по време на обсъжданията на съдбата на Корпоративна търговска банка (КТБ) в Народното събрание депутатът от БСП-Лява България Георги Кадиев посочи Комисията за финансов надзор (КФН) за един от виновниците за създалата се ситуация. По думите му органът, ръководен от Стоян Мавродиев, е проспал ситуацията.
Малко по-късно от финансовия надзор контрираха думите на левия депутат със следното твърдение: "В изказването на г-н Кадиев, отново превес взема манипулативното политическо говорене, което цели да внесе объркване, паника и недоверие към финансовите институции, в това число и инвестиционните посредници. Подобни изказвания, издават некомпетентност, непознаване на законите и правомощията на институциите, което е недопустимо за народен представител".
В позицията се посочва още, че комисията осъществява надзор и носи отговорност за дейността на всички инвестиционни посредници, в това число и за „КТБ” АД.
По-нататък е записано: Финансовите инструменти на клиенти, които са били поверени на „КТБ” АД, в качеството й на инвестиционен посредник, са изцяло налични и клиентите могат да се разпореждат с тях. Те са защитени по закон и във всеки един момент на специалния надзор, клиентите на инвестиционния посредник „КТБ” АД са могли и могат да прехвърлят финансовите си инструменти при друг инвестиционен посредник или по лична сметка в Централния депозитар.
В КФН няма сигнали от ощетени клиенти на инвестиционния посредник „КТБ” АД. Инвестиционните посредници изпълняват клиентски нареждания за покупка на ценни книжа и управление на портфейли по възлагане на клиента. Съгласно чл. 34 от Закона за пазарите на финансови инструменти инвестиционният посредник не отговаря пред кредиторите си с финансовите инструменти и паричните средства на своите клиенти.