Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изразява принципно несъгласие с предложения пазарен модел и с конкретни разпоредбите от проекта за промени на Закона за енергетиката (ЗЕ). Това се заявява в позиция на регулатора.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Идеи: Купуваме свободно ток, ще има ли от кого?
Рязък скок на цените
Вместо балансирано изменение на регулираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар предложеният модел, при настоящата пазарна ситуация, може да доведат до рязък скок на цените на тока за крайните битови клиенти още на 1 януари 2024 г. или отложено най-късно на 1 януари 2026 г., се посочва в становището на КЕВР.
Комисията смята, че премахването на регулирания пазар на едро, считано от 1 януари 2024 г., ще създаде непреодолими трудности най-вече за крайните снабдители да осигурят необходимите им количества електрическа енергия за покриване потреблението на крайните битови клиенти.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Денков: Цената на тока може да падне при излизане на битовите потребители на пазара (ВИДЕО)
Според регулатора определянето на разполагаемост за производство на електрическа енергия на производители и утвърждаването на техните цени е основният и най-важен регулаторен инструмент за поддържане на предвидими и стабилни цени на електрическата енергия за крайните битови клиенти. Премахването му следва да се извърши поетапно, под формата на плавен преходен период от най-малко 2-3 години, а не изведнъж, както се предвижда в проекта за промени на ЗЕ.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Това се налага поради обстоятелството, че все още са налице значителни разлики в ценовите нива на регулиран и свободен пазар на електрическа енергия на дребно, които могат дори да се разширят с оглед пълната непредвидимост на ключови фактори - геополитическата обстановка, търсенето на енергия в световен мащаб, действията на основните централни банки и др, се посочва още в позицията на КЕВР.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни