Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Караниколов: Държавата участва в увеличаването на капитала на една банка

10 юни 2020, 18:58 часа • 3466 прочитания

Държавата е участвала в капиталовата адекватност на една от частните търговски банки у нас. Това призна министърът на икономиката Емил Караниколов в предаването "Лице в лице" по bTV. Преди време се появи официална информация, че единствената, която още не е изпълнила изцяло условията за капитализиране, е Първа инвестиционна банка и че тя ще емитира 25 млн. акции.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

"Съжалявам, че преди няколко дни ми се наложи да спестя част от тази информация пред една ваша колежка, но ако бяхме обявили от ден първи, че държавата ще участва в тази процедура, щяхме да демотивираме частния сектор", допълни още той. "Ситуацията е много тежка, предвид пандемията няма толкова инвеститори, те седят и изчакват какво ще се случи на световния пазар. От тази гледна точка нас сроковете много ни притискат и държавата трябваше да участва. Ние влизаме в един допустим портфейл, в петък (12 юни) ще излезе повече информация. Ако преди бяхме казали, че държавата ще участва, нямаше да влязат частници. Държавата, за да изпълни тази национална стратегия, се наложи да направи този буфер", каза още Караниколов.  

"Към момента ние влизаме в една "чакалня", няма да приемаме еврото. Това може да се случи след 3, 5 или повече години. В тази "чакалня" 10 години не е влизал никой. За инвеститорите и кредитния рейтинг на България това ще означава да наблюдават страната ни с по-голям интерес", допълни още Караниколов. Според него освен повече инвестиции, това ще означава и по-добри доходи.

Министърът коментира и доклада на Световната банка за спад на българската икономика с 6,2%, което е и най-лош резултат в региона. По думите му очакванията на финансистите едва ли ще се оправдаят, защото бизнесът у нас не е спрял по време на пандемията. "Българската икономика не спря по време на епидемията, но по-важното беше да се запази животът и здравето на хората. Сега има разпространение на заразата, но тук става въпрос за локални случаи", каза икономическият министър.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Относно понижаването на ДДС за ресторанти, книги и детски стоки, Караников заяви, че очаква мярката да бъде полезна за браншовете, но едва ли ще се отрази на потребителите. "Не можем да го направим за всички сектори, просто защото не можем да си позволим чергата на Германия. Ако имахме пари, щяхме да даваме на калпак без проблеми. Мерките, свързани с намаляването на ДДС на 9%, са със социален и демографски фокус, като например цената на пюрето ще спадне с идеята хората да си позволят да гледат повече деца, дай Боже", обясни Емил Караниколов.

Министърът на икономиката коментира и идеята за държавни бензиностанции. Той уточни, че само от изграждането на данъчни складове за горива, ще има нови участници в сектора. "Ще продаваме на реалните и обективните цени и всеки ще може да види какви са и да ги сравнява", заяви Караниколов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес