Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са цените на ваканционните имоти в България?

23 май 2024, 14:45 часа • 4433 прочитания

След покачването на цените на ваканционните имоти с около 30 на сто годишно през 2022 и 2023 г., през 2024 г. наблюдаваме известно успокояване. Това коментират в свой анализ от агенцията за недвижими имоти Bulgarian Properties.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

От компанията посочват, че през последните две години търсенето и предлагането на ваканционни жилища следва ръстовете на общия имотен пазар в страната. Българи и чужденци търсят да купят свое жилище в предпочитан морски или планински курорт или пък да вложат спестяванията си в имот, който има потенциал да се ползва както като втори дом, така и за отдаване под наем.

По данни на Агенцията по вписванията през първото тримесечие на годината има спад на сделките в морските и планински курорти с около 10-15 на сто. С наближаването на летния сезон обаче пазарът в този сегмент се раздвижва.

Още: Руснаците продължават да разпродават ваканционните си имоти у нас

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Кои имоти са най-търсени?

Най-търсени в момента са студиа и двустайни апартаменти, защото те са по-ликвидни и по-бюджетни като крайна покупна цена. Не липсва интерес и към апартаменти с две спални за собствено ползване от хора, които предпочитат по-голям комфорт за по-дълъг престой.

Апартаментите, особено в сгради с ниска такса поддръжка, са предпочитани и когато са с атрактивна цена, те биват продадени в рамките на няколко дни или седмици. Надценените имоти остават на пазара по-дълго и сделки често се реализират след преговори за цената.

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)

Още: Българи изкупуват имотите на руснаците по морето

Още: Германия отмени газова такса за съседните страни

Още: Енергийният министър: Нямаме официална информация за дерогация на санкциите върху "Газпромбанк" за Унгария

Купувачите предпочитат имоти на вторичен пазар, които са обзаведени и готови за ползване. Новото строителство в сегмента курортни имоти се продава по-трудно, особено на шпакловка или само до ключ, тъй като за новите собственици e допълнително усилие да ремонтират и обзавеждат от разстояние.

Цените 

Данните на компанията на база реални сделки сочат, че към момента в повечето курорти апартаментите се продават на средни цени около 800 евро/кв. м. Изключения правят локации като "Боровец", Свети Влас, Поморие, Созопол и на юг от Бургас като цяло, където сделки се сключват на нива 1200-1400 евро/кв. м.

Макар да се наблюдава известно забавяне на ръста на цените, развитието на пазара на ваканционни имоти продължава. Провокирано от ефектите на КОВИД-19 преди няколко години, това развитие сега е вече устойчива тенденция благодарение на трансформациите в навици и нагласи по отношение на работа и свободно време. Хора, които са се сдобили с имот на морето, прекарват време там още от Великденските празници до късна есен, когато все още има подходящи условия за отдих, показват наблюденията на компанията.

Интересът към различните курорти е доста равномерно разпределен. Купувачи има както за Боровец, който е най-близо до София, така и за Банско и Пампорово, които пък от своя страна предлагат по-ниски цени. На морето най-атрактивни за купувачите се очертават районите на север около Каварна, Балчик и Бяла, а също и в целия район на Слънчев бряг, Свети Влас и Несебър, Поморие, както и на юг от Бургас (в Черноморец и Созопол).

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес