Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са цените на имотите в България?

02 февруари 2024, 13:52 часа • 14777 прочитания

Експертите от агенция "Арко риъл естейт" на този етап са с положителни очаквания за пазара на недвижими имоти в България през 2024 г и той да е умерен и балансиран, без сериозни трусове. Възможно е да се забележи плавно покачване на лихвите по ипотечните кредити, но същевременно и нарастване на доходите. Съществуващата инфлация в страната се очаква да остане на умерени нива. По отношение на цените на имотите, там не се очакват особено съществени промени, а по-скоро задържане на настоящите нива, съобщиха от агенцията, която разпространи данни за последните три месеца на изминалата година.

Цените на жилищата в България

Данните показват, че цените на жилищата запазват нивата си, като няма съществени промени спрямо предходното тримесечие. За двустаен апартамент средната цена на имотите варира между 1600 и 1800 евро на кв. м, докато при тристайните - между 1500 и 1700 евро на кв. м. Стойностите варират най-вече според това в кой район се намира имотът.

Още: Прогноза: Голяма компания за имоти посочи какво ще се случи с цените

Цените в София започват от около 1800 евро на кв. м, а в идеалния център на София могат да достигнат до 2500 евро на кв. м Високи стойности на имотите продължават да се забелязват в квартали като "Яворов", "Изгрев" и "Иван Вазов", където цените варират между 2300 и 2800 евро на кв. м. В някои случаи стойността на имотите може и да надвиши 3000 евро на кв. м.

Южните райони на София остават най-търсени

В София най-търсени сред купувачите остават южните райони на столицата, както и широкия център на града. Забелязва се обаче и висок интерес към квартали като "Младост", "Полигона" и "Овча купел" 2, които остават "апетитни". Водещи за бъдещите собственици остават фактори като удобен достъп до градски транспорт, възможност за паркиране, близост до търговски вериги и учебни заведения.

В София най-активно е предлагането на недвижими имоти в квартали като "Малинова долина", "Витоша", "Банишора" и "Овча купел", където се отчита бум на строежи на нови сгради. Там средните цени на предлаганите жилища са между 1300 и 2000 евро на кв. м, като стойностите до голяма степен се определят от нивата на завършеност на имота, локация и характеристики. Ограничено обаче остава предлагането на къщи в района на София, но има достатъчно опции за редови, двуфамилни или многофамилни къщи в нови комплекси от затворен тип.

Лек спад в пазара на недвижими имоти в Пловдив

В Пловдив се забелязва лек спад на пазара на недвижими имоти, но това не води до понижаване на цените, показват данните. Има лек ръст при търсенето на парцели сравнено с предходното тримесечие, но не и спрямо 2022 година. В града под тепетата има засилено търсене на къщи, а средните цени на имотите в Пловдив са между 900 и 1500 евро на кв. м. Предпочитани райони за купувачите остават "Тракия", "Кършияка", "Христо Смирненски" и "Младежки хълм".

Какво се случва с ваканционните имоти у нас?

Не се забелязват съществени разлики при пазара на ваканционни имоти в страната, сравнено с предходните тримесечия на годината. Търсенето продължава да бъде в застой, като остава нисък и броят на сключените сделки. Въпреки това, спад на цените на ваканционните имоти не се отчита. Средната цена на студио остава около 1000 евро на кв. м, а на двустайни апартаменти - между 1050 и 1100 евро на кв. м. При тристайните апартаменти цените достигат 1200 евро на кв. м.

От компанията отбелязват, че за този период пазарът на недвижими имоти в страната остава балансиран. Информацията, поместена в Агенцията по вписванията, показва, че у нас сделките на годишна база намаляват, въпреки отчетен ръст през четвъртото тримесечие на годината. Забелязва се и забавен ръст на цените, особено сравнено със случилото се през 2022 година, когато бе отчетен пик в това отношение. Тогава цените на имотите в България бяха достигнали исторически най-високи нива, напомнят от агенцията.

На какво се дължи спадът в броя сключени сделки на пазара на недвижими имоти в България?

Още: Окончателни данни: Броят на сделките с имоти намалява с двуцифрен процент през 2023 г.

Експертите отбелязват, че един от основните фактори за това е поведението на купувачите, които са по-склонни да изчакват, избирайки по-бавно и по-внимателно, преди да влязат в сделка. За разлика от предходни години, те не са толкова склонни на компромиси.

Една от причините за това изчакване е желанието на купувачите да разберат какво ще се случи с лихвите по ипотечните кредити, докато други се надяват да се стигне до спад в цените на недвижимите имоти. От агенцията отбелязват, че в големите градове на страната цените на имотите са достигнали стойности, които ги правят недостъпни за немалка част от евентуалните купувачи.

Сред причините за по-малкото сделки е и намаленото предлагане на жилища тип "ново строителство", както и по-малкото налични имоти на вторичния пазар.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес