Предложението гражданските договори да се приравнят с трудовите най-вероятно ще доведе до намаляване на парите, които хората получават. При тези договори се плащат по-малко данъци. Хиляди работят на такива договори. Това каза председателят на БЕСКО Добромир Иванов в ефира на Нова телевизия относно поправките в данъчните закони, които Министерският съвет прие вчера.
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
Още: Кристалина Георгиева посочи колко близо е светът до рецесия
ОЩЕ: Данъчните бонбони на Асен Василев: Идеите за отстъпки в данъчните закони
Той даде и пример. Ако по граждански договор сега един човек взима 1000 лева, то след като този договор стане трудов, той ще взима с около 200 лева по-малко. "При трудов договор трябва да се платят 1500 лева (осигуровки), а ако е граждански - 1200-1300 лева", обясни той.
"Идеята не е всички граждански договори да се превърнат в трудови. Тук целта е прикритите договори да се превърнат от граждански в трудови, за да се защитят работниците. Т.е. ако ти работиш цяла година на 8-часов трудов ден, но казваш, че работиш на граждански договор, това не е граждански договор", коментира от своя страна икономистът Георги Ангелов. И добави: "Ако работиш постоянно за един и същ работодател постоянно, трудовият договор те обезпечава с права като болнични, майчински, отпуски. Това са неща, които при гражданския договор го няма".
Още: Апокалипсис: Експерти обясниха защо старите сгради в София ще рухнат при голямо земетресение
"Тази стъпка на правителството всъщност цели изсветляване на прикрити договори, което е похвално", посочи Иванов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Премиерът с важна новина за санирането. Кой ще го плаща?
Относно идеята за събирането на касови бележки, за да ти даде държавата 100 лева, шефът на БЕСКО обясни, че трябва да похарчите 10 000 - 15 000 лева, за да ги вземете тези 100 лева. "Така че няма смисъл в момента да заливаме НАП с касови бележки заради няколко стотинки", коментира той.
ОЩЕ: Задава се скок на данък сгради за старите жилища
Според Ангелов не може ресторантите да са с 9% ДДС и пак да укриват обороти. В тези случаи трябва да има висока събираемост. "Целта на мерките в туризма и при заведенията е да се постигне това, което направиха в Гърция и което работи. Идеята е да има ниски ставки за туризма, но те да се плащат, за да има висока събираемост и да се пълни бюджета. Не може да има нисък данък и те пак да си укриват доходите. Ако ще е така, се връща старото положение отпреди три години с по-високи данъци", смята той.
Още: Няма хора: Милиони не достигат в обработващата промишленост на Русия
Още: САЩ махат първи важни санкции срещу Русия? Рубио реагира бурно
"Предприемачите винаги подкрепяме ниските ставки, но в този случай си говорим дали наистина това е добре", обясни Иванов за по-ниската ставка на ресторантьорите. Той обаче подчерта, че исторически в България по-ниската ставка е довела до по-висока събираемост.
"Това с касовите бележки вероятно няма да мине в парламента", смята Иванов.