Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кабелните оператори: ЕРП-тата ни караха да плащаме всеки месец, а по закон не трябва

13 май 2014, 19:00 часа • 24107 прочитания

Изключително доволни сме от решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) относно достъпа до мрежата на ЕРП-тата. Това заяви Георги Стоянов, член на УС на Асоциацията на кабелните оператори пред БНТ.

Още: Десетте най-големи общини в България могат да кандидатстват за стотици милиони по европейска програма

Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море

Какъв е проблемът по думите му – в малките населени места, където няма подземна инфраструктура на БТК, единственият начин да се включат клиенти е чрез електропреносната мрежа.

В края на 2011 година в Закона за електронните съобщения беше направена поправка под натиска на Европейския съюз - чл. 295 – т.е. правото за ползване е само чрез обезщетение. Този член означава, че доставчикът на интернет и телевизия трябва да плати еднократно, че ползва електрически стълбове и толкова. А сега плащаме всеки месец за всеки един стълб – между 40 и 80 стотинки. А за да включиш един абонат, понякога трябва да се използват 10-20 стълба. Като се сложи тази сума към таксата за услугата, цената става невъзможна.

Реакцията на ЕРП-тата

Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност

Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"

Междувременно от EVN България Електроразпределение също дадоха становище по случая. От дружеството заявиха, че ще внесат официалната си позиция в срок и съвсем скоро. Дотогава се уточнява, че принципната политика на компаниятае, че ползването на части от мрежата, собственост на EVNБългария Електроразпределение, при желание от други субекти за техни бизнес цели не може да става безвъзмездно, което не се отрича от съобщението на КЗК. Конкретният модел на ценообразуване, прилаган от EVNБългария Електроразпределение, отразява разходите, които дружеството извършва по поставяне и безопасно съхраняване на кабелните електронно-съобщителни мрежи върху стълбовете на разпределителната мрежа.

От "Енерго-про" пък не се съгласиха със становището на КЗК. От дружеството казват, че "съоръженията се използват от кабелни оператори нерегламентирано и несъгласувано, с което се нарушава собствеността на мрежовото дружество и се създава риск от възникване на инциденти".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес