Жените в България получават средно с 12,6% по-ниски заплати от мъжете, но в редица икономически дейности разликите са много по-големи. Това сочат данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, цитирани от БНР.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Над 40% от жените на възраст от 25 до 34 години имат висше образование, при 28% висшисти сред мъжете в същата възрастова група.
Всеки четвърти депутат в 49-ото Народно събрание е жена, а политиката у нас се възприема като предимно „мъжка“ професия, сочи изследването. На последните местни избори миналата година жителите на 34 общини са избрали жени за кметове, като жените са начело и на 75 от общинските съвети.
ОЩЕ: Почасовата заетост в ЕС е по-популярна сред жените, но не и в България
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
„В някои сфери жените получават с 30% по-ниски заплати от мъжете, например „Финанси и застраховане“, казва зам.-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова. „В хуманно здравеопазване и социална работа с 24% е по-ниско заплащането. В култура, спорт и развлечение – с 20%“, добавя тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Снимка: iStock
Има и дейности, например строителството, в които жените получават с 16% по-високо възнаграждение от мъжете, тъй като в този отрасъл техните позиции са за по-квалифицирани кадри като инженери и проектанти.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Дейностите с най-много работещи жени са търговията, преработващата промишленост, здравеопазването и образованието.
ОЩЕ: Откъде идва разликата във възнаграждението на жените и мъжете?
Наетите жени преобладават в най-ниско платените дейности като хотелиерство и ресторантьорство. В България жените на мениджърски позиции са по-малко – 45%.
Средногодишна брутна работна заплата на жените в петте най-добре платени икономически дейности в България варира от 28 000 лева до 45 000 лева. Най-високо платени са дамите, работещи в сферата по създаване и разпространение на информация и творчески продукти. Това сочат предварителни данни на Националния статистически институт за 2023 г., публикувани по случай 8 март – Международния ден на жената.
Графика: НСИ
Средногодишната брутна работна заплата на жените в сектора „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения" е 45 223 лева. В „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия“ тя възлиза на 35 790 лева, „Финансови и застрахователни дейности“ – 30 523 лева, „Професионални дейности и научни изследвания“ – 28 948 лева, и „Добивна промишленост“ – 28 605 лева.