България е част от ЕС и трябва да реализира идеите на Зеления пакт, който е европейска политика. Това означава, че ще трябва да затворим ТЕЦ „Марица изток“. Сега е времето да помислим как да изглежда енергийната ни система и как да преквалифицираме хората. Това заяви енергийният експерт Янко Янков, предаде БГНЕС.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
„Зеленият пакт е една идея на Европейската комисия, която има за цел да декарбонизира европейската енергийна система. Това е европейският принос към глобалната криза с климата“, каза Янков.
В същото време той посочи, че за Зеления пакт много се говори, но има много малко хора, които разбират какво точно представлява той. Това се отнася и за неговите създатели, добави Янков.
„Независимо дали ни харесват или не европейските политики, България, като страна-член на ЕС, ще бъде принудена да ги следва. Трябва да минимизираме вредното въздействие, ако има такова за България. Трябва да защитим нашия специфичен интерес“, смята той
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Енергийният експерт предупреди властта, че не трябва да изпада в ситуацията, че може да си прави каквото иска и да не спазва европейските директиви. Той припомни, че преди влизането ни в ЕС Брюксел поиска затварянето на малките реактори на АЕЦ „Козлодуй“ и това се случи, въпреки опитите да се направи обратното.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
„Ние се борихме за малките ядрени реактори, но в крайна сметка бяхме принудени да ги затворим. Така ще се случи и с ТЕЦ „Марица изток“. За това е по-добре сега да вземем съответните решения какво ще правим с ТЕЦ „Марица изток“, какво ще работят хората вместо във въгледобивната промишленост“, призова Янков.
Той отбеляза, че възстановяването на околната среда във въгледобивния регион ще отнеме много време. Експертът не изключи, че можем да получим сериозна помощ за целта от европейските институции и фондове. Янков даде пример със съседна Румъния, която е получила 52 милиона долара за развитие на точки за зареждане на електромобили: „Ние дори не мислим по този въпрос, а те получават грантови субсидии“.
Според него сега е време да се направят конкретните анализи за следващите 10-15 години. Ако изпуснем този момент, в бъдеще няма да имаме възможност за маневриране.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
„Трябва да започнем да променяме енергийната система, без политикански изказвания. Когато настъпи времето, трябва да имаме правилната енергийна система. Трябва да мислим каква ще бъде енергийната система на България, това е най-същественото“, добави Янков.