България е извървяла около 20% от пътя си към еврозоната. Това заяви министърът на финансите в оставка Владислав Горанов на ежегодната среща на бизнес с правителството.
"Ние можем много неща да искаме, въпросът е нас дали ни искат", каза Горанов и допълни, че тактиката му е тихата, но настойчива дипломация със старите страни членки, от които зависи взимането на политическото решение за приемането на България. Финансовият министър в оставка напомни и, че положителното решение е свързано и с подобряване на общото доверие към страната.
От своя страна управителят на Българската народна банка Димитър Радев заяви, че се надява до една година банковата система да е подготвена за влизане във валутния блок.
„БНБ продължава линията на дисциплина и наблюдава внимателно рисковете“, заяви Радев, като допълни, че има три основни задачи в дневния ред на институцията – осигуряване на ценовата стабилност, изграждане на финансова инфраструктура по европейски стандарти и продължаване на реформите.
Очакванията на банките
При равни други условия кредитирането ще дръпне нагоре икономическия растеж. Това заяви председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов, като подчерта, че това е преобладаващо мнение в сектора.
„Често чуваме, че кредитирането не върви, но всъщност то върви в обратна посока – икономическият растеж стига донякъде, кредитирането дораства до него и после започва да го дърпа нагоре“, каза той. Допълни обаче, че не трябва да се преувеличава ефектът на банковия портфейл, защото и при неговия бурен ръст преди кризата увеличението на БВП е било само 5-6%.
„През 2016 г. имахме растеж от 3,6%, но той е по-ценен от 6-процентовия през 2007 г., заради структурната му устойчивост“, заяви още Андронов.