Две седмици преди крайния срок за кандидатстване по мяркатa, известна като 60 на 40, изплатените компенсации по нея са малко над 88 млн. лв., предава БНР.
Още: Индустрии на червено: Русия ревизира прогнозата за икономиката си и за петрола си
Още: Задава се недостиг на популярна ядка: Виновен е дубайският шоколад
Това са близо 9 на сто от предвидените 1 млрд. лева, става ясно от списъците с изплатените суми, които Националният осигурителен институт(НОИ) публикува.
Според данните 205 хиляди работещи от над 7600 предприятия са получили компенсации по мярката за запазване на заетостта за месеците март, април и май.
Същевременно обаче фирмите кандидатстват и с отделен списък всеки месец и понякога даден служител може да участва три пъти, а друг път да става дума за различни хора от предприятието.
Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Според експертни сметки, благодарение на мярката до момента са запазени поне 100 хиляди работни места, но детайлният анализ тепърва предстои.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
10-те най големи бенефициенти по програмата са получили малко над 12 милиона лева или близо 14 на сто от всички плащания, а средната помощ за всички фирми към момента е в размер на 11 500 лева за едно предприятие.
Като икономически сектори, получили подкрепа от мярката на първо място са туризъм и търговия, следвани от промишлеността и транспорта.
Най-големи суми като компенсации са получили фирми от машиностроенето, търговията и туризма.
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Още: Цените на имотите в морски град надминаха тези в София
От първи юли мярката ще продължи да действа, но с нов дизайн и по нея ще могат да се наемат и регистрирани в бюрата по труда безработни.
Вижте още:
От 1 юли ще има адаптиран вариант 80 на 20 на мярката 60 на 40