Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева все пак не се оправда с увеличение на броя на медузите по Черноморието ни за големия спад на туристите по родните морски плажове.
Възможността Василева да се оправдае беше дадена волно или неволно от депутата от Реформаторския блок Петър Славов. В свой писмен въпрос, Славов пита дали "свръхпопулацията на медузи" не е съществена причина за отлива на туристи. Народният представител включва и други причини - "презастрояването, лошия достъп до плажовете, замърсяването на морето", информира БГНЕС.
В отговора си екоминистърът посочва, че за периода 15 май - 30 септември тази година в Басейнова дирекция “Черноморски район” няма постъпил нито един сигнал от гражданин или от природозащитници относно прекомерен размер на медузи. Според данни на Института по океанология при БАН в изминалите години – 2012, 2013, 2014 също не са забелязвани необичайни тенденции. “По-големият брой на различни видове медузи през месеците август и септември, наблюдаващи се в непосредствена близост до брега, е обичайно явление и се дължи на факта, че тогава е техният размножителен период и те са по-често срещани в плитките крайбрежни води”, пише министър Василева до депутата Славов. Видовете медузи, обитаващи в Черно море, не са смъртоносни и крият минимални рискове за човешкото здраве, уточнява Василева.
От МОСВ уточняват, че основният път, по който медузите попадат в Черно море, е чрез корабоплаването и по-специално обмена на баластни води, както и чрез корабните корпуси. В тази връзка, съгласно директиви на ЕС, България и Румъния ще бъде разработен общ план за действие за ранно откриване на неместните видове и извършване на контрол на баластните води на корабите, които посещават български пристанища. Мерките, които следва да се предприемат, включват оборудване на корабите с пречиствателни съоръжения, както и оборудването на специализирана лаборатория.
От друг отговор на екоминистъра Василева до депутата Славов става ясно, че популярното и предпочитано място за летуване село Лозенец няма шанс да получи европейско финансиране, тъй като според одобрената Оперативна програма “Околна среда” 2014-2020 средства се отпускат на общини с минимум 10 000 жители. Заради наднормено замърсяване с отпадни води, които се изливат директно в морето, Централният плаж на Лозенец беше затворен за повече от седмица в разгара на туристическия сезон това лято. А концесионерът определи затварянето като "политическа поръчка" с аргумента, че така било навсякъде по Черноморието.