На никого не искам да прехвърлям отговорност, но нека е ясно със закона на кого какви правомощия се дават, заяви гуверньорът на Иван Искров по време на извънредното заседание на Бюджетната комисия на парламента в отговор на въпроси на червения депутат Борис Цветков.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Искров посочи, че по време на финансовата криза в Европа по схемата, по която е щяла да бъде национализирана КТБ, ако не е имало такива проблеми с кредитния портфейл, има много национализирани банки – Lloyds, Hypo Real Estate например.
Сега, след този случай, искам да ми се даде възможност да виждам докладите по надзора за състоянието на българските банки, посочи Искров. Не е нормално одиторът да дойде при г-н Димитър Костов (бел. ред - подуправител на БНБ, директор управления "Банково" и "Фискални услуги") и да му покаже един пръст досие – това показва, че има дупка, но няма как да се установи каква е тя. Затова и няма да има национализация на КТБ, поясни Искров.
Гуверньорът на БНБ уточни, че надзор на място не се прави на всяка банка. Никъде по света няма практика всеки ден ревизор да ходи в дадена банка – в България са над 30 банки. Последната пълна ревизия на КТБ е правена към 31 март, 2013 година, заяви Искров. Заради по-големия кредитен растеж, както се случи и с КТБ, вероятно трябва да има по-чести проверки и ревизии, каза гуверньорът на БНБ.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
По отношение на липсата на много медии на днешния брифинг на БНБ Искров заяви, че „не е човекът-оркестър” и решението кои медии да бъдат канени е на пресцентъра на Централната банка. Тук Илиана Беновска от К2 попита кой в крайна сметка е шефът на БНБ тогава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел