Всеки четвърти българин не може да си позволи отопление през зимата. Увеличават се членовете на клуба – енергийно беден, а голям процент от семействата попадат и в непопулярната категория – скрита енергийна бедност, която се отличава с потребление, недостатъчно за нуждите на домакинството.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: Енергийно бедни: 306 000 са подадените заявления за помощи преди зимата
„Вече съществува дефиниция „енергийно беден”. Няма управленски действия за реализацията за механизмите за компенсиране на енергийната бедност. Отговорната държавна институция не е определена от правителството. Тя трябва да се заеме с канализирането на процеса – регистрацията на бедните, включването на общините в този процес. Няма да могат да бъдат използвани огромните средства, предвидени по специалния климатичен фонд, който Европейската комисия е създала със специален регламент. Въпросът с енергийната бедност касае Министерството на енергетиката, както и Министерството на труда и социалната политика”, коментира в студиото на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS енергийният експерт Иван Хиновски.
Още: Експерт: Енергийно бедните в България ще са около 2 млн. души
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По негови думи помощи се дават и в момента, но те не са свързани със системата за категоризиране на енергийно бедните домакинства. „От 2026 г. идва периодът на либерализация на електроенергия и цените ще се покачат драстично. Няма да има защитена цена за потребителите. Нашата енергийна система е неподготвена за подобно нещо”, каза още Хиновски.
Още: Кой е енергийно беден? Правителството одобри наредба
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Енергийният експерт обясни, че в бъдеще всички хора ще искат да купуват ядрена енергия, защото тя е устойчива и евтина. „В момента в България плащаме пет пъти по-скъпа енергия от Германия, Гърция и Румъния", каза Хиновски.