100 000 000 лв. е платила "Лукойл" като данъци, а само през 2022 година компанията е получила енергийна помощ заради ковид кризата от 140 000 000 лв. Това заяви депутатът от ПП-ДБ и член на парламентарната енергийна комисия.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
По думите му, само прекият приход от дерогацията заради руския петрол в полза на "Лукойл" е 2-3 млрд. лв.
"Не е вярно, че "Лукойл" започва да плаща данъци. Ще получим около 400 млн. лв. от началото на годината (това трябва да бъде внесено в държавната хазна заради свръхпечалба от енергийните цени по думите на депутата и част вече било внесено, но той не каза колко точно), а те са спечелили милиарди. Искаме си парите от "Лукойл" за години назад", каза Мирчев, като уточни, че става дума за над 4 млрд. лева.
Дерогацията за руския петрол
Реалистичният срок за прекратяване на дерогацията за руски петрол за "Лукойл Нефтохим Бургас" е до края на февруари 2024 г., а не веднага. Ще обсъдим този срок в коалицията и правителството, коментира Мирчев пред БНТ.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Той предупреди, че предложението на председателя на комисията Делян Добрев дерогацията да бъде прекратена след 3 дни може да доведе до криза на пазара на горива и иронизира, че Добрев може да получи орден за пръв евроатлантик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Мирчев обаче изрази надежда Националната агенция по приходите за три дни да направи пълна проверка на износа на “Лукойл Нефтохим”, а до 10 дни да стане ясно кога особеният управител на държавата може да поеме оперативния контрол над рафинерията. Целта е той да гарантира доставките на неруски петрол и да поеме контрола над складовете. Особеният управител бе въведен със закон по предложение на "Демократична България".
По думите му от началото на войната срещу Украйна цените на руския петрол са се сривали, а цените на горивата у нас са растели и това е осигурило милиардни приходи за режима на Путин. Мирчев обаче каза, че не знаел за разкритото от Центъра за изследване на демокрацията чрез Politico и не бил виждал доклад на контраразузнаването, за разлика от този, довел до скандала с машинното гласуване: По-скъпи горива в България: Защото "Лукойл" изнася непозволено, според експертен анализ
"Отпадането на руския петрол е последният етап от една дълга битка, започнала преди година и половина. Не използваме руски газ, освободихме се от руското ядрено гориво - АЕЦ "Козлодуй" вече няма да използва такова, остава да се освободим от руския петрол", каза Мирчев и изтъкна, че това се дължи на партиите от евроатлантическото мнозинство.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Според него, никой не е вярвал, но "го постигнахме - с усилията на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, всички имахме много ясна позиция за енергийната ни независимост".
"Трябва да преведем страната през кризите, а не да си броим министрите"
"Надявам се това да стане и за Конституцията. До 15 декември ще знаем дали промените в Конституцията са такива, каквито сме ги искали, или ще стане както през 2015-а г., когато промените бяха "опраскани" и правосъдният министър Христо Иванов си подаде оставката. Сега ще стане същото - министър Славов и премиерът Денков ще си подадат оставката, както бяха декларирали, ако не се случи истинска конституционна реформа", предупреди Ивайло Мирчев.
Трябва да преведем страната през кризите, вместо да си броим министрите и зам. министрите. Голяма част от администрацията е назначавана включително по времето на ГЕРБ. Когато ГЕРБ казват, че нямат нищо общо с това правителство, звучи меко казано странно, защото те имат доста силно влияние.Това каза в "Денят започва" Ивайло Мирчев, депутат от ПГ "Продължаваме промяната - Демократична България".
"Демократична България" има Атанас Славов и той е сложен там за да гарантира конституционните промени. В момента, в който конституционните промени на някой му хрумне да ги опраска, Атанас Славов си тръгва, каза Ивайло Мирчев.
Той посочи, че едва ли ще има преконфигуриране на правителството преди ротацията.
"Никой в тази конфигурация от всичките партии, подкрепящи правителството, не е с усещането, че много ще се харесваме и много ще се обичаме. През годините тези партии не са се харесвали особено. Но хората очакват от нас лидерство и да преведем страната през всички тези кризи, а не да има свади на момчешко ниво. Единственото, което ни вълнува е да си свършим работата по приоритетите, които сме заявили", допълни депутатът.
Според Ивайло Мирчев на авторитета на акад. Николай Денков и Мария Габриел се гради голяма част от правителството в момента.
ОЩЕ: Европейската комисия: Не разследваме България заради "Лукойл" (ВИДЕО) -