Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Италия има "български проблеми" с парите за възстановяване след Ковид

12 юли 2023, 08:00 часа • 2241 прочитания

Италия ще поиска още 16 млрд. евро от фондовете за периода след COVID-19 въпреки забавянето на предишния транш, заяви италианският министър по европейските въпроси Рафаеле Фито.

Още: Инфлацията във Франция остава стабилна

Още: Новите санкции на САЩ ще нарушат руските петролни доставки: Доклад на МАЕ

Забавянето на осигуряването на парите е "очевиден проблем", заяви по-рано министърът на икономиката Джанкарло Джорджети, признавайки нарастващите предизвикателства пред публичните финанси.

Италия трябва да получи 191,5 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства и евтини заеми до 2026 г. от Механизма на ЕС за възстановяване и устойчивост (МВУ), което се разглежда като уникална възможност за съживяване на затъващата икономика. Правителството в Рим обаче изостава от графика по отношение на изразходването на вече получените парични средства и изпълнението на определените "цели и етапи", които водят до отпускането на нови плащания, пише БГНЕС.

За момента правителството се справя със ситуацията, заяви Джорджети, потвърждавайки плановете си да запази тенденцията за намаляване на бюджетния дефицит в условията на разочароващо начало на годината.

Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари

Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.

Фито заяви, че няма гаранция, че четвъртият транш, който Италия ще поиска през следващите дни, ще бъде получен до края на годината.

За да се ускори процесът на одобрение, Рим поиска от ЕС да преразгледа 10 от 27-те цели, които биха предизвикали отпускането на тези средства.

Третият транш, който Италия все още чака, е на стойност 19 млрд. евро и е свързан с десетки цели, които трябваше да бъдат постигнати през втората половина на 2022 г., включително създаването на 7500 спални помещения за студенти.

Изискването за заемане на средства от държавния сектор (SSBR), което е по-тясна съвкупност от дефицита в публичния сектор, възлиза на 95 млрд. евро в края на юни, което е с над 50 млрд. евро повече в сравнение с миналата година.

Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

През тази година правителството на министър-председателя Джорджия Мелони си поставя за цел да постигне бюджетен дефицит от 4,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), което е почти наполовина по-малко от миналогодишните 8%.

ОЩЕ: ЕК ще прави равносметка на механизма за възстановяване

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес