Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Искров: Против сме да влизаме в банковия съюз на ЕС

17 септември 2012, 17:26 часа • 4594 прочитания

Ние сме против присъединяването на България към банковия съюз на еврозоната на този етап. Това заяви управителят на БНБ Иван Искров при откриване на учебната година в УНСС, предаде БГНЕС.

Искров коментира пред студентите лансираната неотдавна идея за т.нар. "банков съюз" в Европейския съюз, както и идеите предложенията, идващи от чужбина, които не "отчитат икономическите и финансовите интереси на България". Според него такива случаи има и във връзка с много от днешните злободневни теми, свързани с глобалната финансова криза и с опитите за разрешаване на кризата в еврозоната.

"Например някои от замислените реформи на ниво еврозона или ЕС не са благоприятни и подходящи за нас", категоричен е Искров.

"Христоматиен пример в това отношение са опитите на някои от големите страни-членки да наложат координация на данъчните политики в ЕС. Това може директно да навреди на конкурентоспособността на българската икономика и на свободата за провеждане на адекватна икономическа политика у нас", уточни Искров.

Той подчерта, че България трябва да отстоява националния си суверенитет в данъчната политика. Според него, последното включва и "ниските данъчни ставки, които са важно икономическо предимство за България и фактор за привлекателността на страната ни като дестинация за инвестиции и място за правене на бизнес".

Друг пример е идеята за "банковия съюз" в ЕС.

"БНБ принципно подкрепя задълбочаването на интеграцията и управлението вътре в еврозоната, в т.ч. фискален съюз, банков съюз, политически съюз, тъй като поради натрупаните съществени дисбаланси в еврозоната това вероятно е единственият път за нейната стабилизация. Ние обаче сме против присъединяването на България към банковия съюз на еврозоната на този етап", подчерта банкер номер едно.

Той смята, че когато се иска ограничаване на националната компетентност и прехвърляне на права, трябва да се говори и за отговорности. "От обявените преди няколко дни предложения на Европейската комисия обаче става ясно, че едно присъединяване на България към така замисления банков съюз ще се сведе главно до едностранното прехвърляне на значителен национален суверенитет към Франкфурт и Брюксел, без обаче в замяна страната ни да получи нищо. Освен това заедно с единния надзор върви и създаването на обща схема за гарантиране на депозитите и обща рамка за преструктуриране на банките. Нещо, което липсва в настоящето предложение и все още не знаем как точно ще изглежда", заяви Искров. Той отбеляза, че дава тези примери, за да насочи вниманието на българските студенти "към нещо много важно – да гледаме винаги през призмата на интересите на нашия народ".

Редактор: Ая Косарова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес