Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Инвестициите на европейски фондове в отбранителния сектор се удвоиха от началото на войната в Украйна

02 септември 2024, 14:44 часа • 591 прочитания

Експозицията на европейските фондове за устойчиви инвестиции (ESG) към отбранителната индустрия се е увеличила повече от два пъти след нахлуването на Русия в Украйна, тъй като политиците настояват за необходимостта от силна отбранителна индустрия, пише Financial Times.

Около една трета от фондовете в Европа и Обединеното кралство, фокусирани върху екологични, социални и управленски въпроси, сега имат 7,7 милиарда евро, инвестирани в сектора, в сравнение с 3,2 милиарда евро през първото тримесечие на 2022 г., според анализ на компанията Morningstar.

Въпреки че покачването на стойността отчасти се дължи на скока на цените на акциите на отбранителните компании след широкомащабната атака на Москва срещу Украйна през февруари 2022 г., много инвеститори също се съгласиха с аргумента на правителствата, че подкрепата на производителите на оръжие,  обект на бойкот и студентски протести, трябва да носят и положителни социални конотации, а не просто намаляване на рискове.

Още: Фон дер Лайен: ЕС трябва да увеличи производството на оръжие (ВИДЕО)

"Ситуацията в Украйна изведе на преден план идеята „Можем ли всъщност да се защитим?“, каза Соня Лауд, главен инвестиционен директор в Legal and General Investment Management.

Отбранителната индустрия - устойчива инвестиция?

Войната в Украйна вече предизвика дебат за това инвестициите в отбранителната индустрия може да се разглеждат като устойчива инвестиция.

Въпреки че инвестирането в противоречиви оръжия като касетъчни бомби и противопехотни мини, както е определено в международните договори, е забранено – статут, който е добре установен в индустрията за управление на активи – Лауд вярва, че отбраната може да се разглежда и като устойчива.

Компаниите все пак ще трябва да бъдат оценявани индивидуално, както и оръжията, които произвеждат, и на кои държави са били продадени, „но не бихме изключили отбраната като принцип“.

Още: ЕИБ ще инвестира още 6 милиарда евро в отбранителния сектор

Анализът на Morningstar също така показва, че броят на европейските фондове за устойчиви инвестиции, притежаващи повече от 5 процента в аерокосмически и отбранителни компании, се е утроил - от 22 на 66 през последните две години.

Майкъл Фийлд, европейски капиталов стратег на Morningstar, каза, че секторът „винаги е бил минно поле за устойчивите инвестиции, но това също се променя в съзнанието на инвеститорите“, като те вече са по-скоро "за" след конфликта в Украйна.

Стойността на притежанията на фондовете в аерокосмическия и отбранителния сектор все още е малка в сравнение с общите им активи, като представлява по-малко от 1% от притежаваните 1,5 трилиона евро.

Секторът обаче се е превърнал от „сравнително безинтересен сектор в съзнанието на много инвеститори“ до такъв, в който мнозина сега „чувстват, че трябва да бъдат инвестирани, в противен случай може да бъдат изоставени“, каза Фийлд.

Индексът MSCI Europe за аерокосмическа и отбранителна индустрия се е повишил с 1,8 пъти от началото на 2022 г., тъй като акциите на водещи изпълнители скочиха. На по-широкия инвестиционен пазар притежанията във взаимни фондове с тематика на отбраната и борсово търгувани фондове се увеличиха повече от три пъти от $5,8 млрд. през януари 2022 г. до $17,6 млрд. през юли 2024 г., според данни от LSEG Lipper.

Политиците във Великобритания  и Европа продължават да настояват инвеститорите да подкрепят сектора.

В Обединеното кралство новото лейбъристко правителство обеща да въведе закон за регулиране на агенциите, които оценяват представянето на ESG на компаниите на фона на опасения относно липсата на прозрачност в процеса на рейтинги. Ръководителите на сектора на отбраната по-рано предупредиха, че прекалено предпазливите или неправилно приложени съображения за ESG често оказват влияние върху способността на сектора да привлича инвестиции и да осигурява финансови услуги.

Дейвид Кумбс, ръководител на инвестициите в множество активи в Rathbones, каза, че въпреки че базираната в Обединеното кралство компания не е добавила запаси за отбрана към своите устойчиви фондове, той счита, че рискът за ESG намалява като част от общ анализ на риска във всички свои фондове.

Например Rathbones държи акции в Lockheed Martin от 2016 г. насам, през което време ESG рискът за акциите непрекъснато намалява според анализа.

Но, това не винаги е така. "Имате компоненти за отбрана, които може да продавате на израелската армия. Там рискът за ESG е супер висок“, добави Кумбс.

Много от студентските протести в  университетите съдържат призиви за изтегляне на инвестициите от компании, свързани с конфликта в Газа.

 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес