Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Инфлацията в еврозоната: Стабилна и през април

30 април 2024, 13:53 часа • 1595 прочитания

Инфлацията в еврозоната остаава стабилна през април, както прогнозираха и икономистите. Ключов показател за основния ценови натиск обаче се забавя, засилвайки очакванията, че Европейската централна банка ще намали лихвените проценти през юни, предава Reuters.

Централната банка на еврозоната вече е дала силни заявки, че такъв ход може да се очаква още на заседанието на 6 юни, ако няма неприятни изненади по отношение на заплатите и цените във валутния съюз. Данните от вторник остават в съответствие с посоката, която финансовата институция очерта в последния си кръг от прогнози през март.

ОЩЕ: ЕЦБ: Очакванията за инфлацията на потребителите в еврозоната вървят надолу

Инфлацията в 20-те държави от еврозоната, възлиза на 2,4% през април, колкото и през март. Същевременно основната инфлация, изключваща променливите цени на храните и енергоносителите, както и на алкохола и тютюневите изделия и е ключов показател, който се следи от централните банкери, за да се прецени устойчивостта на ценовия натиск – се забавя до 2,7% от 2,9%, сочат данните на Евростат.

Сред страните членки най-висока е инфлацията в Белгия - 4,9%, а най-ниска отчита Литва - 0,4%.

Снимка: iStock

Следената отблизо инфлация в сектора на услугите, която от началото на годината се задържа на ниво от 4%, се забавя до 3,7%, макар че голяма част от нея може да е свързана с ранното настъпване на католическия Великден. Според централните банкери бързият растеж на заплатите, който е ключов компонент в разходите за услуги, продължава да буди безпокойство.

През изминалата година инфлацията се забави по-бързо, отколкото ЕЦБ се надяваше, така че потенциалното намаляване на лихвите доминира в дискусиите от месеци насам.

През 2022 и 2023 г. ЕЦБ повиши лихвените проценти с най-бързия темп в историята си, за да се пребори със скока на цените, но от септември насам задържа депозитната лихва на стабилно ниво от 4% с аргумента, че е направила достатъчно, за да ограничи търсенето и да потуши ценовия натиск.

ОЩЕ: Инфлацията в ЕС и еврозоната продължава да се забавя. Какви нива достига?

Повишената предпазливост се подхранва от нарастващите разходи за енергия и увеличеното геополитическо напрежение, което заплашва да наруши корабоплаването и да повиши цените на суровините – риск за голяма отворена икономика, която зависи от търговията и вноса на суровини.

Междувременно неочаквано високите стойности на инфлацията в САЩ могат да бъдат по-голям проблем за Стария континент, тъй като това може да забави намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Макар ЕЦБ да настоява, че е независима, действията на Фед диктуват посоката на глобалните условия за финансиране, а голямата разлика в лихвите би могла да отслаби еврото и да повиши привнесената инфлация.

Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес