Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Инерком" обяви, че вече няма ВЕИ и пак поиска ЧЕЗ

21 септември 2018, 16:10 часа • 2972 прочитания

"Инерком България" ЕАД е подала в Комисията за защита на конкуренцията ново уведомпление във връзка със сделката за придобиването на българския бизнес на ЧЕЗ, съобщиха от компанията.

Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски

Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите

През юли КЗК спря продажбата с мотива, че "Инерком" има соларни паркове и така покупката на ЕРП създава риск от монопол. Експерти коментираха, че мощностите са хилядни части от процента от цялото производство на ток у нас, но така или иначе съдебното дело по протеста на "Инерком" беше насрочено чак за догодина.

Затова и от компанията на Гинка Върбакова са предприели друг ход. "В групата на "Инерком" беше извършено преструктуриране, в резултат на което дружествата-производители на електрическа енергия от фотоволтаични централи, не са част от портфолиото й", пишат от купувача на ЧЕЗ.

Компанията изразява надежда за „бързо решение” от страна на антимонополния орган.

Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?

Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?

Припомняме, че внимателен прочит на решението от 29 страници на комисията показва, че според КЗК фотоволтаичният пазар в България през миналата година е бил от 1043 мегавата. Комисията се позвовава на Доклад за дейността на КЕВР, а източникът на информация е Електроенергийният системен оператор (ЕСО). Пак според същите данни, "Инерком България" притежава 6 фотоволтаични централи (бел. ред. - само в Българската фотоволтаична асоциация членуват 400 централи!) - "Улер 2009", "Еко-Строй Инженеринг", "Евро Бетон", "Диана Хънт", "Риал Стейтс" и "Риал Стейтс 2". По данни на ЕСО самата компания общата мощност на тези централи е 21,348 мегавата. ЧЕЗ пък има една фотоволтаична централа - "Фри Енерджи Проджект Орешец" ЕАД, която е с мощност "под 5 мегавата" - КЗК го казва в решението си! Според ЕСО става въпрос за 4,879 мегавата.

В решението на КЗК пише и друго – в Методиката за определяне положението на предприятията на съответния пазар Комисията е приела, че общ пазарен дял под 15% на предприятията-участници на съответния пазар (ако участниците са конкуренти) не е притеснителен и презюмира, че в тези случаи операцията няма потенциал да възпрепятства съществено конкуренцията! 26 мегавата спрямо 1043 мегавата мощност със сигурност обаче попада в рамките на под 15% дял!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес