Мит е, че дерогацията води до по-ниски цени на горивата в България. Това каза пред bTV главният икономист на ИПИ Лъчезар Богданов.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
„Продължава да не е ясно как точно ще се обложи печалбата на рафинерията – има някакви правила. Имаше въведена една такса, която трябваше да облага разликата в цената на руския петрол и цените на петрола от други източници. Нищо обаче не се случи“, обясни той, като припомни, че у нас има и данък върху свръхпечалбите, но засега също не се случва.
Още: „Продавачи на страх”: Икономист с коментар ще скочат ли цените на горивата след конфликта в Израел
„По отношение на спекулациите за цените на българския пазар и какво се случва с потребителите – много дълго време се представяше, че дерогацията е в полза на българите. След началото на войната в Украйна се отваря една ножица, която определено не е в полза на потребителите у нас“, каза той и показа съответните графики.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: Икономист: Да не се драматизира с украинското зърно
Лъчезар Богданов е категоричен, че ако се сравни България със съседните страни, се вижда, че ситуацията е горе-долу същата, без значение, че там суровината е по-скъпа. Според него онзи, който преработва и продава на нашия пазар - „Лукойл Нефтохим“ - Бургас, печели повече. Причината – наличието на дерогацията, уточни още експертът.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага