Мит е, че дерогацията води до по-ниски цени на горивата в България. Това каза пред bTV главният икономист на ИПИ Лъчезар Богданов.
Още: Електрохолд откри лятната си стажантска програма
Още: Проектът Be Ready и как онлайн платформа помага на градовете да се справят с топлинните острови
„Продължава да не е ясно как точно ще се обложи печалбата на рафинерията – има някакви правила. Имаше въведена една такса, която трябваше да облага разликата в цената на руския петрол и цените на петрола от други източници. Нищо обаче не се случи“, обясни той, като припомни, че у нас има и данък върху свръхпечалбите, но засега също не се случва.
Още: „Продавачи на страх”: Икономист с коментар ще скочат ли цените на горивата след конфликта в Израел
„По отношение на спекулациите за цените на българския пазар и какво се случва с потребителите – много дълго време се представяше, че дерогацията е в полза на българите. След началото на войната в Украйна се отваря една ножица, която определено не е в полза на потребителите у нас“, каза той и показа съответните графики.
Още: Русия и САЩ преговарят за съвместен добив на редкоземни елементи
Още: Цената на петрола завършва тримесечието по изненадващ начин
Още: Икономист: Да не се драматизира с украинското зърно
Лъчезар Богданов е категоричен, че ако се сравни България със съседните страни, се вижда, че ситуацията е горе-долу същата, без значение, че там суровината е по-скъпа. Според него онзи, който преработва и продава на нашия пазар - „Лукойл Нефтохим“ - Бургас, печели повече. Причината – наличието на дерогацията, уточни още експертът.
Още: Сметката от "Боташ" расте, мълчание дали "Топлофикация София" ще фалира
Още: Министърът на енергетиката шикалкави за Чирен, говори с "уважение" за Европейската прокуратура