Министерството на икономиката и индустрията започва активна кампания за създаване и реализация на цялостна нова политика за развитие на индустриалните зони и паркове. Развитието им трябва да е свързано с конкретни сектори и да е обвързано с очакванията на инвеститорите в тези сектори. Това съобщи министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на посещението си в Шумен, където проведе среща с представители на бизнеса от региона и посети Индустриалната зона в града.
Още: Летищата в Бургас и Варна ще имат тераси с гледка към пистата
Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия
"Новата стратегия за развитието на индустриалните зони цели да реши един от основните проблеми, които адресираха към нас голяма част от инвеститорите, с които се срещаме – неподготвени индустриални терени, без необходимата инфраструктура и ресурси“, посочи министърът. Той обяви, че започва активна работа, за да бъдат подготвени терените, които са необходими и инфраструктурата към тях.
Икономическият министър обсъди облекчения за инвеститорите с американския посланик
"Виждаме зони, в които липсва организация. Инвеститорите имат нужда за месец два да започнат работа и да стартират производство. За да сме ефективни в привличането на инвеститори е нужно да изградим ключови зони, структурирани в конкретни индустрии, каза той.
По думите му започват активни разговори с бизнеса от цялата страна. "Правителството е ангажирано да даде стабилност и сигурност на компаниите в страната", заяви министърът. "За нас е изключително важно да осигурим предвидимост и подкрепа в осигуряването на необходимите ресурси, за да могат българските компании да се развиват успешно, да отварят нови пазари, да добавят стойност към своите производства“, подчерта Богданов.
Още: Инфлацията във Франция остава стабилна
Още: Новите санкции на САЩ ще нарушат руските петролни доставки: Доклад на МАЕ
Той обяви пред представители на компании и инвеститори от региона, че срещите с бизнеса неслучайно стартират от Шумен. "Започваме от Северна България, която с приемането ни в Шенген ще е един от основните бенефициенти на инвестиционни проекти, защото ще бъдат осигурени по-добри логистични връзки по коридорите Север и Юг", изтъкна Богданов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
Министърът на икономиката и индустрията посети и производствените мощности в „Алкомет“ АД – най-големият български производител на алуминиеви продукти - инвеститор на годината за 2022 г. Той изтъкна, че компанията е важен пример как трябва да се развива българската индустрия – да инвестира в модерни технологии и в развитие на човешките ресурси, в създаване на нови продукти с висока добавена стойност.
По време на срещата му с Фикрет Индже, мажоритарен собственик на „Алкомет“ АД стана ясно, че компанията има планове за инвестиции през следващите 10 години за над 300 млн. лв., както и нов проект, който се очаква да започне в рамките на тази и началото на следващата година. Само за миналата година компанията е инвестирала над 27 млн. евро, и е отворила нови пазари за продукцията си в САЩ.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.