Цените в търговията на едро през юни в Германия са били с 0,6 на сто по-ниски в сравнение с предходната 2023 година. Това показват най-новите данни на федералната статистическа служба "Дестатис".
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Вчера подобни данни дойдоха и от САЩ.
Още: В САЩ отчетоха дефлация през юни
Темпът на изменение на годишна база е отбелязал спад от 0,7 на сто през май 2024, а също и намаление от 1,8 на сто през април 2024 година. Федералната статистическа служба съобщава също, че цените на едро през юни 2024 година са спаднали с 0,3 на сто на месечна база.
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Данните разкриват, че спадът на цените при търговията на едро с химически продукти от 10,9 на сто са основната причина за намалението на цените на едро на годишна база през юни, докато на месечна основа цените на тези продукти се понижават с 0,5 на сто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната
Още: Продажбите на Tesla във Франция се сринаха с огромен процент
Още: Нов спад на производствените цени в Германия
Спад на цените на годишна база се отчитат и при търговията на едро с чугун, стомана и полуфабрикати от черни метали - 9,7 на сто, живи животни - 5,5 на сто и компютри и периферна техника - 5,4 на сто.
Кои стоки все пак поскъпват?
За разлика от тях обаче, цените на едро на кафе, чай, какао и подправки са отбелязали ръст от 13,9 на сто спрямо юни 2023 година, както и цените на едро на рудите на цветните метали и полуфабрикатите от цветни метали - ръст от 12,7 на сто.
Още: Фон дер Лайен разкри отговора на ЕС към митата на САЩ
Още: Обрат с цената на петрола заради Тръмп
През юни тази година при търговията на едро, на годишна база, статистиката отчита по-високи цени на отпадъците и скрап – ръст от 9,7 на сто, захарта, сладкарските и хлебните изделия – скок от 5,8 на сто, плодовете, зеленчуците и картофите – повишение от 5,6 на сто, както и ръст при тютюневите изделия с 5,1 на сто.