30 предприятия в българската индустрия ще се възползват от новата Наредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници. Това стана ясно след извънредната пресконференция на енергийния министър Теменужка Петкова.
Според Петкова тези предприятия ще спестят 90 млн. лева с новата наредба, която още е в процес на обсъждане. Но така и не стана ясно кои са имената на въпросните предприятия. Енергийният министър уточни единствено, че "едно голямо стомано-преработващо предприятие" използва 400 гигавата ток за един ценови период. Границата, заложена в наредбата, е 30 гигавата, като над тази граница ще има облекчения за потребената енергия. С други думи при 35 използвани гигавата, за 5 ще има облекчение. Източник на Actualno.com казва, че предприятията, ползващи над 30 гигавата годишно, са тези предимно в металургичната индустрия.
Петкова лаконично коментира и, че Наредбата е написана по всички изисквания на Европейската комисия. С това тя даде обяснение на въпроса дали в хранително-вкусовата промишленост, която е включена в наредбата, има толкова големи предприятия, които хем да надвишават границата от 30 гигавата за година, хем поне 10% от цената на продукта им да се формира от цената на тока.
Енергийният министър не коментира и заканите на КРИБ, АИКБ и БСК, че ще бъде поискана оставката ѝ.
Според предложението, изготвено от министерствата на енергетиката, икономиката и финансите, до 31 март през съответната година предприятията ще подават заявление за вида помощ, който искат да ползват. Оказва се, че освен отстъпка от 85% по разходите за изкупуване на ток, произведен от ВЕИ т.е. т.нар. такса „задължение към обществото”, може да има помощ и от 4% от брутната добавена стойност на съответното предприятие или 0,5% от брутната добавена стойност за предприятия с електроенергийна интензивност от поне 20%. Секторите, които имат право на помощ, са включени в приложение към наредбата. Това са предприятия от добивната промишленост, хранително-вкусовата промишленост, текстилната индустрия и химическата промишленост. Но не всяка компания, надскочила 30 гигаватчаса, ще може да получава помощ. Такава вземат само компаниите, които не са в „затруднено положение“ по силата на насоките за държавна помощ на Европейската комисия или които нямат данъчни задължения към държавата и общините. Всъщност, според Нова телевизия, само 27 компании ще се възползват от по-евтин ток - между 4 и 13% поскъпване. Всички останали компании ще ползват с между 13 и 20% по-скъп ток.
Какво става с тока от американските централи и поевтиняването - научете в Expert.bg.