Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хампарцумян: Банките ще спазят закона, а депутатите са отговорни за закона за лихвите

11 април 2014, 18:00 часа • 20452 прочитания

Предсрочното погасяване на кредита по същество е нарушаване на договора между кредитополучател и банка. Според вас трябва ли да има компенсанция в такъв случай, попита банкерът Левон Хампарцумян в предаването „Лице в лице” в коментар за тавана на лихвите в новия Закон за потребителския кредит.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Сега заради промените в Закона за потребителския кредит ще трябва да платят или добросъвестните клиенти, които си изпълняват договора или чрез печалбите на банките. Сигурно хората ще кажат ами нека е с печалбите, контрира Цветанка Ризова.

Няма да предприемаме контрамерки, няма да въвеждаме нови такси заради закона. Но предвид променените обстоятелства ще има реакция. Банките не са картел, това са 30 институции, които ще се съобразят със закона и ще ги спазват, но според икономическата ситуация. Нито потребителите, нито банките ще пострадат. Първата работа на банките е да се грижат за депозитите на клиентите, а чак втората е да предлага услуги като кредити, обясни Хампарцумян.

И досега банките нямаха право да променят едностранно лихвите. А колкото до бързите кредити – законодателството там не е наш мач, коментира банкерът.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Нека видим натрупаните дисбаланси в системата на Унгария как ще избият. Така Левон Хампарцумян отговори на въпрос дали банките не трябва също да поемат тежестта при множество просрочени заеми и непосилни ипотеки, както е станало в Унгария.

Помните ли, че преди Коледа имаше крясъци как 18 хил. души в България ще си загубят жилищата? Какво се случи – къде са тези хора, не са на улицата, каза Хампарцумян. Когато се дължиш отговорно спрямо клиентите си и когато ги осведомяваш за рисковете, тогава нещата вървят.

Според Хампарцумян „намалението на цените в Унгария ще избие в по-бавно модернизиране на мрежа и куп други неща”. Банкерът подчерта, че големите диктатори доста често идват след голям народен ентусиазъм.

В България лихвите вече са по-ниски, отколкото през 2008 година, но няма предприемачески ентусиазъм. И това е заради несигурната среда, анализира Хампарцумян.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес