Гърция обмисля вариант да инсталира на територията си малки модулни ядрени реактори, известни също като "джобни. Новината съобщава гръцкото издание Kathimerini, отчитайки, че въпросът за ядрената енергия става още по-актуален днес, като изглежда, че опцията набира популярност сред гръцкото правителство на най-високо ниво.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
„Това е технология, която се развива и ние трябва да я наблюдаваме отсега нататък, за да сме готови, когато узрее, да планираме евентуалното й използване“, казва специалният съветник на министър-председателя по енергетиката Никос Цафос пред Kathimerini.
Има ли друг вариант?
Според съветника на Мицотакис има и друг вариант за използване на ядрената енергия, освен модулните реактори. Той е свързан с участието на страната в някакъв проект за взаимосвързан европейски пазар, така че енергията да може да влезе в системата и да балансира променливостта на възобновяемите източници.
Сгреши ли Гърция със зеления преход?
Енергийният съветник разкрива, че завръщането на ядрената енергия в международен план не остава незабелязано от гръцкото правителство, нито от големите енергийни групи.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Коментарите на Цафос идват на фона на сорошните изказванията на премиера Кириакос Мицотакис на конференцията на The Economist. „Европа беше и остава водеща сила в ядрените технологии. Гърция няма ядрена енергия. Няма начин да се достигнат неутрални емисии без ядрена енергия. И така, ние, като европейци, инвестираме ли в следващото поколение SMR? Наистина ли направихме правилния избор за зелен преход?“, зачуди се премиерът. ОЩЕ: Обрат: Наша съседка реши да развива ядрена енергетика
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици