Участък 10 на Автомагистрала "Хемус" е единственият добър пример, в който нещата са изрядни по Закона за обществените поръчки. Някои от другите участъци са в графа „незаконен строеж“, а други са проектирани просто непрофесионално. Единственият начин да ги узаконим е да минем през извънредно законодателство. Това заяви регионалният министър Гроздан Караджов по време на първото заседание на парламентарната комисия за регионално развитие. Той отговори на два въпроса от всяка политическа формация, която намери място в парламента.
Караджов беше категоричен, че не подкрепя узаконяването на незаконни строежи, но заяви, че въпросът в крайна сметка опира до това, че държавата е заявила тези незаконни строежи.
"Ако не създадем специален закон, ще трябва да налеем още пари върху тези десетки излети милиони, на което лично аз не съм привърженик. Смятам, че политическите грешки в миналото могат да се оправят с отговорни действия от наша страна", добави той.
Въпросът за АМ "Хемус" беше повдигнат от първата политическа сила "Продължаваме промяната".
По думите на Караджов участък 1 от АМ "Хемус" трябва да бъде готов до април тази година, а участък 2 до края на 2022 г.
„По участък 3 има срокове до юни 2023 г. По участък 4 и 5 се е работило, има свършени строително-монтажни работи, но те влизат в графата „незаконен строеж“. Това не са празни думи - това е факт. Единственият начин да го узаконим е да минем през извънредно законодателство, което може да се случи през вашата комисия. За 4-и и 5-и лот не смея да дам срок – поне 2 години за отчуждителни процедури и ОВОС и оттам нататък още 2 години за довършване.“
Регионалният министър заяви, че лот 6 е в горе-долу същото положение като 4-и и 5-и, а по 7-и и 8-и участък няма незаконни строежи, но са били проектирани, меко казано, „непрофесионално“, заради което се налага да се преустроят и проектират наново.
"Заварих АМ "Хемус" да се строи с няколко недостатъци: На първо място е използвано като вратичка в закона т.нар. „инхаус възлагане“. "Автомагистрали" ЕАД са действали като пощенска кутия, която да превъзлага на подизпълнители. Била е създадена правна възможност да се наемат и поръчват ненужна техника и материали – в това число и озеленяване – част, от което ще е нужно след години на някои от лотовете", уточни министърът.
Според Гроздан Караджов друг проблем е, че в част от участъците на магистралата – 4-и и 5-и лот – са направени част от строително-монтажните работи, но без каквито и да е проекти.
„Тази част от магистралата е била сторена на честна дума. Нито едно от условията за узаконяването на строеж не е било спазено. С други думи министерството, АПИ и "Автомагистрали" се явяват едни от най-сериозните нарушители на строежи на пътища. Уви, така се е работило по време на последните няколко години на предишното редовно правителство, това са фактите и няма как да се оправим без специален закон“, обясни той.
От своя страна Младен Шишков от ГЕРБ призова министъра да не предприема политически атаки. Караджов не му остана длъжен и посочи, че на настоящото мнозинство се налага да узаконява проекти именно заради управлението на ГЕРБ.
Елена Гунчева от "Възражданe" отправи питане към министъра какво е отношението му към незаконното строителство. Караджов отговори, че не го подкрепя, но в настоящата ситуация конкретно по казуса "Хемус" са погребани толкова милиони, че практичният подход е да се узаконят участъците, строени в разрез с правилата. отколкото да се разрушават нещо, което вече е готово или е в процес на изграждане.
Още: Незаконно строителство на АМ "Хемус", но и сигнал, че ще има опити да бъде узаконено