"Кърджали е пред гражданско неподчинение, защото "Горубсо Кърджали" има намерение да добива злато като използва цианид", заяви пред БГНЕС председателят на партия ПК "Екогласност" Емил Георгиев.
Органите на местното самоуправление са изразили категоричното си несъгласие с Оценката за въздействие на околната среда. Ние разговаряхме с кмета и с представители на Общинския съвет. Там хората са настръхнали, коментира още Емил Георгиев. Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково обаче е дала зелена светлина на "Горубсо" за добив на злато с цианид, при положение че хората на място не са съгласни, каза той и изрази надежда, че населението на града няма да допусне използването на подобна технология от "Горубсо".
В действителност от "Горубсо" имат намерение да разширят и реконструират инсталацията за преработка на златосъдържащи полиметални руди. Общинската администрация в града обаче категорично не е съгласна да бъдат реализирани инвестиционните намерения на дружеството. В официалното си становище, изпратено в началото на месеца до ръководството на РИОСВ – Хасково, кметът на Кърджали Хасан Азис подчертава, че става въпрос за "инвестиционно предложение с изключително висок рисков потенциал за населението и околната среда" и изразява надежда, че от РИОСВ няма да допуснат реализация на цианидна инсталация за добив на злато в центъра на града.
Кметът подчертава, че "Горубсо-Кърджали" се намира в централната градска част и граничи с централния парк за отдих. Най-близките жилищни райони са на по-малко от 300 метра, а идеалният център на града е на около 500 метра. Разположението на хвостохранилището пък е в непосредствена близост до селата Островица и Вишеград.
Според Хасан Азис местоположението на обогатителната фабрика на дружеството, хвостохранилището и свързващият ги хвостопровод създават условия за трайно замърсяване и опасности при малки и големи аварии, както за населените места, така и за язовир "Студен кладенец".
Редактор: Ивайло Петров