Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Готвят намаляване на изкупните цени на ток, произведен от биомаса и дървесина?

08 януари 2015, 16:08 часа • 24073 прочитания

Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) предлага намаляване на преференциалните изкупни цени на електрическа енергия, произведена от биомаса от дървесина. Това стана ясно на днешното заседание на енергийния регулатор.

Причината за предложението е, че цената на дървесината, която е основен ресурс за централите, е намаляла с около 10% според данни, предоставени от Министерство на земеделието и храните в края на миналата година.

Ако предложението бъде прието, крайната изкупна цена на електрическата енергия, произведена чрез технологията директно изгаряне ще стане 49,13 лв. за тон, а за термична газификация – 78,60 лв. за тон. В тях са включени и разходите за балиране на суровината. Намалението на преференциалните изкупни цени на електроенергията от централите с директно изгаряне на биомаса ще бъде с 33.77% за централите на биомаса до 5 МВт, с 32.49% за централите до 5 МВт, които произвеждат топло- и електроенергия, и с 34.22% за централите над 5 МВт.

По време на обсъждането на доклада на работната група на ДКЕВР Андрей Бъчваров, председател на Българска асоциация за биомаса заяви, че в момента всички присъединени централи в страната не представляват повече от 25 МВт, информира агенция "Фокус".

Реалните разходи в централите надвишават предварителните очаквания, а всички разходи, свързани с обезопасяването им са такива, че всеки производител би искал изкупните цени да останат каквито са били досега. Според Бъчваров сред обществото има объркване - централите за биомасите непрекъснато се бъркат с ВЕИ централи. Той подчерта, че в момента Българската асоциация за биомаса е в режим на наемане на хора в Смолян, на инвестиране и се опитва да осигури топлина за града практически безплатно.

Николай Ялъмов, управител на фирма „Еко Енерджи мениджмънт”, коментира, че има пропуски в доклада, които не са отчетени и са дадени груби, сухи цифри, които не отговарят по никакъв начин на реалната действителност. Той отбеляза, че при анализа на доклада не се взима предвид фактът, че цените предоставени от Министерство на земеделието са първоначални при търгове за дървесина и реалната цена на реално сключените договори може да се различава съществено.

От комисията обясниха, че в доклада има пропуски и липсват подробности за някои цени, но те ще бъдат допълнени.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес