Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горанов за държавната помощ за бизнеса: Този, който не иска да участва, да съкращава работници

29 март 2020, 18:35 часа • 8773 прочитания

Идеята на схемата 60 на 40 е да служи на тези, които имат перспектива, но заради кризата с коронавируса са ограничени, а не да бъдат спасени тотално фалирали. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов за държавната помощ за българската икономика.

Този, който не вижда перспектива, да праща служителите си на борсата, де факто заяви министърът. "Нали не очаквате, че бюджетът може да издържи да плаща всички заплати", добави той.

Попитан какво прави държавата, щом да речем 400 000 души излязат на трудовата борса заради кризата (по някои изчисления), отговорът на финансовия министър беше, че неговата роля е да намери баланс. А на въпрос може ли предвиденото от януари увеличение от 10% на държавната администрация да бъде замразено, последва обяснение, че всичко е възможно. Нека не прибързваме, да видим какъв ще е ударът, продължи той и обеща още следващата седмица да предложи вариант за актуализация на държавния бюджет. От тази гледна точка финансовият министър заговори за теглене на заеми за милиарди от международните пазари.

Горанов посочи, че да речем в ресторантьорския бизнес по-лесно се обучават кадри, отколкото в завод за автомобилни части. И предупреди пред предаването "Неделята на Нова", че работодателите, които не мислят да са солидарни, могат да пуснат служителите си на трудовата борса. Мярката е насочена към обикновения човек, към работника, а не към работодателят, който не иска да участва. Нашата задача е да съхраним заетост – който не иска, може да не участва, подчерта министърът. Според него обаче, например Франция, която дава 45 млрд. евро, всъщност като процент от БВП дава по-малко, отколкото България.

Финансовият министър каза и, че се мисли за отсрочване на банкови кредити, но се обсъжда точната методология под шапката на БНБ и с консултации с Европа, за да няма увреждане на банковата система!

Почти няма неадресиран субект в мерките за държавна помощ, каза още Владислав Горанов. Не можем толкова дълго, колкото на някои им се иска, да помагаме, подчерта той, напомняйки, че сме държава във валутен борд.

Не предвиждаме намаляване на ДДС за ресторантите, а безлихвени заеми за самоосигуряващи се лица ще се дават с идеята, че особено такива в перспективни сектори бързо след здравната криза ще могат да рестартират дейността си, заяви Горанов.

Ще стигнем до стопанска криза – все още са предимно страховете за здравето, предупреди Горанов. Нашата основна задача е да успеем да поддържаме всички функцията на държавата без прекъсване, категоричен беше той и напомни, че както има около 3 млн. души, които работят, така и около 3 млн. пенсионери.

Погледът на бизнеса

Мярката 60 на 40 не е работеща, категоричен е председателят на АИКБ Васил Велев. Според него, от нея ще се възползват такива бизнеси, които нямат толкова голяма нужда.

По сметки на АИКБ, реално работодателите дават още 77% от всички трудови разходи, при 60% помощ от държавата, която обаче е само за осигурителния доход и всъщност се получава така, че държавата дава само 23% - подробности научете ТУК! И предупреди, че малкият бизнес няма резерви – бюджетът там се връзва месец за месец.

Велев поиска и изменение на извънредния закон, защото той не предвижда да няма забавяне в плащания между частно-правни субекти, когато става въпрос например за отношения между доставчици и магазини за хранителни стоки. „Не искаме допълнителни пари, а да стигнат до тези, които имат нужда от тях”, каза той. И добави, че няма нагласа в понеделник (30 март) парламентът да поправи закона, но е необходимо да се действа бърза.

Още: "Последна информация и всичко за коронавируса, 29 март"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес