Премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов дадоха разяснения за поредния пакет от финансови мерки за справяне с икономическите последствия от епидемията от коронавирус.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"Изготвили сме презентация с обобщение на финансовите инструменти с публичен ресурс, които сме адаптирали към периода на кризата и които очакваме да ангажират, под 8 различни инструмента.
Заделени са 4,5 лв. ресурс в полза на малкия и средния бизнес, самонаетите и лицата, които заради кризата са в неплатен отпуск и няма да могат да полагат труд, посочи Горанов.
Първата марка е свързана със стартирането на програмата през ББР за отпускане на безлихвени кредити за защита на хората, лишени от възможността да полагат труд заради пандемията - излезли в неплатен отпуск и самонаети. Става въпрос за безлихвен кредит до 4500 лв., като 12 банки-партньори са заявили интерес към момента, каза Горанов. Срокът на програмата е до края на 2020 година
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
При тази мярка, ако си в неплатен отпуск, трябва поне 5 дни да си работил през март и след това да си отишъл в неплатен отпуск. Получаващите обезщетения за безработица не може да се възползват. Гратисният период да не се връщат кредитите е 24 месеца, а връщане следва да има за 5 години - на вноски, чийто размер ще определят банките!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Вторият инструмент е кредити за осигуряване на ликвидност за малки и средни предприятия, каза министърът. Срокът за кандидатстване е отново до края на годината. Кредитите ще са в размер до 300 000 лева, като управлението ще е през Банката за развитие (ББР), а отпускането - през търговски банки. За да се кандидатства, трябва да бъдат изпълнени няколко условия, сред които - спад на оборота за първото тримесечие спрямо първото тримесечие на 2019 година на база данъчен отчет, прекратени доставки заради извънредното положение, съкращаване на работен капацитет заради заболяване, болест и самоизолация на служители и т.н.
Отделно, ще има възможност да се теглят заеми до 3,6 млн. лева, за рефинансиране на стари дългове.
През Фонда на фондовете също ще се отпускат кредити за малки и средни предприятия. Гратисния период там е 24 месеца. Размерът на финансирането тук е до 50 000 лева, като тепърва ще се работи тези кредити да са безлихвени. Сега са с гратисен период и лихвена субсидия. Този инструмент вече е достъпен през Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Фондът на фондовете ще помага и за капиталови средства за фирмите. Около 800 000 е средно инвестицията, показвала практиката дотук, обясни още Владислав Горанов.
Финансовият министър призна и, че по схемата "60 на 40" имало над 80 000 предприятия с неверни данни и че "Лудогорец" е участвал за помощ. А как гледа ръководството на принудената да затвори за 14 дни плевенска шивашка фабрика на 60 на 40 - научете ТУК!
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 21 април"