Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам

07 януари 2025, 17:28 часа • 388 прочитания

Обемът на глобалния износ на суров петрол през 2024 г. е намалял с 2% до 41,68 млн. барела на ден. Това е първи спад след пандемията от Covid-19 в периода 2020-2021 г., когато петролният експорт се сви до под 40 млн. барела на ден на фона на срив в търсенето заради ограниченията за пътуване, предаде агенция Ройтерс.  

Причини за спада

Спадът през 2024 г. е в резултат на слаб растеж на търсенето и промените в рафинериите и тръбопроводите, което промени и търговските пътища, показват данни за корабоплаването.

Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара

Глобалните потоци от суров петрол бяха "разклатени" за втора година от войните в Украйна и Близкия изток, като танкерните доставки бяха пренасочвани, а доставчиците и купувачите бяха разделени по региони. Износът на петрол от Близкия изток за Европа намаля, а повече петрол от САЩ и Южна Америка отиде в Европа. Руският петрол, който преди отиваше Европа, пък беше пренасочен към Индия и Китай.

Тези промени станаха по-изразителни, тъй като петролни рафинерии в Европа бяха затворени на фона на продължаващите атаки срещу корабоплаването в Червено море. Износът на суров петрол от Близкия изток за Европа се срина през 2024 г. с 22%, показват данните за проследяване на кораби от изследователската компания Kpler.

Промяната в петролните потоци "създава опортюнистични съюзи", отбеляза Ади Имсирович, енергиен консултант и бивш търговец на петрол, цитирайки по-близките отношения между Русия и Индия, Китай и Иран, които доведоха до промени в петролната търговия.

Още: Пълен обрат с цената на петрола, ключови прогнози бяха ревизирани

С нарастващия си шистов добив победители в световната търговия с петрол бяха САЩ, като страната изнасяше по 4 милиона барела на ден, увеличавайки дела си в световната търговия с петрол до 9,5%, следвайки Саудитска Арабия и Русия.

Очаква се пред 2025 г. доставчиците да продължат да се борят с намаляващото търсене на гориво в големите потребителски центрове като Китай. Освен това повече страни ще използват по-малко петрол и повече газ, докато възобновяемата енергия ще продължи да нараства.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес