Банките да нямат право да запорират несеквестируемата част от парите по сметките на гражданите, когато частен съдебен изпълнител е поискал това по дадено дело. Това ще се опитат да заложат в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) народни представители от ГЕРБ с внесени в Народното събрание поправки, предаде БГНЕС.
Несеквестируеми суми са минималната работна заплата, пенсията, издръжката за дете, стипендията и част от заплатата, която тя е по-висок от минималната, обясни Красимир Ципов от ГЕРБ. В момента банките масово запорират сметките, по които хората си получават социални помощи, пенсии и заплати, посочват от ГЕРБ. "Целим да не се допуска принудително изпълнение по банкови сметки на длъжници върху постъпили по запорирана сметка плащания. Банката следва да не изпълни съобщението за запор по тези вземания и да съобщи на съдебния изпълнител причините за неизпълнението, както и че по сметката постъпват трудови възнаграждения и пенсии, както и техният размер", обясни един от вносителите на поправката в ГПК Красимир Ципов.
Частните съдебни изпълнители ще се задължават да поискат от Районния съд по адрес на кантората му да назначи особен представител на длъжника, когато не са връчили лично съобщението за задължението, обясниха още от ГЕРБ. "Промяната се налага, тъй като имаме много оплаквания, че ЧСИ не връчват уведомленията за събираните от тях задължения лично на длъжника, а ги залепят на блока, снимат ги, след което някой ги къса и хората не знаят за това", обясни Ципов от ГЕРБ.
Особеният представител е адвокат, който защитава интересите на длъжника, добави от своя страна Емил Радев и бе категоричен, че има ЧСИ-та, които злоупотребяват и изобщо не търсят длъжника, за да го уведомят.
"Целта на този особен представител е да защити интересите на длъжника, който може да е платил част от сумата. Той може да поиска и да плати 1/3 от дължимото и да разсрочи останалото на вноски", обясни Радев.
От ГЕРБ искат и да се въведе електронен запор с цел да не се товарят гражданите и фирмите с непосилни такси. Едно уведомление за запор, подавано от ЧСИ и заплащано от гражданите, струва 18 лв. То се подава до всички 29 банки и така задължението на длъжника се натоварва допълнително с 522 лв., обясни мотивите си Емил Радев.