"Очаквам бюджетът да бъде приет, защото най-доброто е, че той съществува. Държавата има нужда от него, както и да са разпределени средствата. Ще има корекции, но те ще са козметични".
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Това каза по БНР макроикономистът проф. Гарабед Минасян. Той допълни, че бюджетът поставя въпроси, най-вече за макроикономическото управление.
"За последните две години имаме средногодишен ръст на БВП от около 5,5%, докато инвестициите и капиталовите вложения намаляват средногодишно с над 6%. Що за икономика е тази икономика, толкова ефективна, че БВП расте, и то не с малки темпове, а същевременно инвестициите намаляват? Не съм чул управляващ да направи дисекция на тези факти. За тази година имаме съществен обрат, който отново виси във въздуха. За тази година се предвижда ръст на БВП от 1% и се предвижда ръст на инвестициите от 6%. Как ще стане тази работа? При положение че имаме системно намаляване на инвестициите".
ОЩЕ: Бюджет 2023 се прави до местните избори: Пламен Иванов в „Отговорите“ (ВИДЕО)
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Проф. Минасян коментира още, че в този бюджет доминира много повече аритметиката, отколкото икономиката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
"Когато има пари за разпределение, нещата са прости. Трудно е събирането на парите. Макроикономическото управление трябва да събере парите, което става със солиден ръст на икономиката, защото сме най-бедната държава в Европейския съюз, продължаваме да бъдем".