Туристически гаранционен фонд ще плаща обезщетения при евентуален фалит на туроператори. Това предвиждат промени в Закона за туризма, публикувани за обществено обсъждане.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
С предложения проект се предлагат промени в националното законодателство, свързани с транспонираната в него през 2018 г. Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година относно пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, съобщават от Министерството на туризма.
Още: Подхлъзнаха ви с почивката - как да си върнете парите?
Директивата хармонизира обезпечителната схема за защита на потребителите в случаите, в които организатори на пакетни туристически услуги (туроператори) обявят несъстоятелност.
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Тристълбова защита
Настоящият проект за изменение и допълнение на Закона за туризма предвижда надграждане на съществуващия досега режим на обезпечения за потребителите на туроператорски услуги, чрез изграждането на нова цялостна обезпечителна схема, включваща задължително участие в Туристически гаранционен фонд (ТГФ). Той ще допълни и обезпечи допълнително потребителите на пакетни туристически услуги при обявяването на несъстоятелност на туристически организатори/туроператори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Със законопроекта се предлага Туристическия гаранционен фонд да се основава на системната концепция за тристълбова защита – превантивна (І ви стълб), застраховка или банкова гаранция (ІІ стълб) и участие на туроператорите в гаранционен фонд (ІІІ стълб).
Още: Провериха 40 туристически автобуса, идващи от Турция