Растежът на брутния вътрешен продукт на България ще достигне 3.6% през 2018 г., благодарение на вътрешното търсене. През 2019 г. пък ще бъде 3.7 на сто заради по-силните публични инвестиции и публично потребление. Това се посочва в есенната макроикономическа прогноза на Министерство на финансите, публикувана днес.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Очакванията са понижени спрямо пролетната прогноза, в която бе заложен ръст от 3.9% за тази година и 3.8% за следващата.
През първата половина на настоящата година БВП на България нарасна с 3,4% в реално изражение, при очакван годишен ръст от 3,9%, заложен в пролетната прогноза. Въпреки благоприятното развитие при потреблението и инвестициите, низходящата динамика при износа доведе до по-нисък растеж на БВП и до ревизиране на очакванията за представянето на българската икономика през 2018 година.
Според новите данни крайното потребление ще се повиши с 4.8% през 2018 г., а растежът на инвестициите в основен капитал ще достигне 8.9%. Очаква се частното потребление да продължи да бъде водещо за растежа на БВП, но повишението му ще започне да се забавя.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
През тази година безработицата ще се понижи до до 5.4% и нивото ѝ за първи път ще бъде по-ниско от историческия си минимум през 2008 г. Ръстът на коефициента на икономическа активност на населението ще отслабне спрямо 2017 г., поради негативната динамика на работната сила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
През 2019 г. коефициентът на безработица се очаква да се понижи до 4.8%, а нивото на участие в работната сила ще запази темпа си на повишение от предходната година, тъй като спадът на работната сила няма да надхвърли този на населението.
Очаква се инфлацията тази година да се окаже по-висока от заложеното в пролетната прогноза. Средногодишната ще достигне 2.7%. Поскъпването на услугите се очаква да се ускори до 5.9% в края на годината заради засилването на вътрешното търсене, ефекта от поскъпването на горивата върху цените на транспортните услуги и отражението на по-високите цени на храните върху стойността на услугите в ресторанти, хотели и други заведения за хранене.
Още подробности за очакванията на финансовото министерство прочетете в Expert.bg.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните