Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Финансист: Безумията с бюджета купуват гласове

17 декември 2024, 08:55 часа • 1093 прочитания

Тези безумия с бюджета купуват гласове. Бизнесът не иска да бъде стимулиран, а да бъде оставен да работи спокойно. Това каза финансовият анализатор Преслав Райков в ефира на Нова телевизия. Той даде пример, че след Covid-кризата страната ни не е направило нищо и икономиката не расте с темпа в европейските държави. Припомняме, че според 49% от бизнеса в България икономика ни през последните години се е влошила. Заради новото вдигане на минималната заплата от бизнеса предупреждават, че ще вдигнат цените на стоките и услугите, за да компенсира загуби.

ОЩЕ: Бизнесът към депутатите: Имаме ви 0% доверие (ВИДЕО)

Какви са оплакванията на бизнеса?

„Причините за лошото състояние на бизнеса са натрупаните кризи от 2020 г. насам. Първо беше COVID-19, след това високите цени на енергията, след това и войната в Украйна и не на последно място лошите решения на българския парламент. Проблемът е, че имаме наслагване на много кризи като се влиза от една в друга, без да се излезе от предходните“, заяви от своя странапредседателят на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев.

По думите му на фона на насложилите се кризи през последните години българският законодател прие някои вредни решения за бизнеса. „И тук не говорим само за необоснованото и критично високо увеличение на възнагражденията, а липсата на бизнес климат“, обясни той.

ОЩЕ: България изпадна от топ 3 по ръст на заплатите в ЕС

„Инвеститори напускат страната, защото няма предвидимост, има огромна административна тежест, липсва работна ръка, ниско качество на образованието, корупция, липсата на инфраструктура. И на фона на това липсата на политическа стабилност“, допълни той.

Митрев е недоволен, че с проектобюджета държавата ще подкрепи администрацията, а по думите му държавата не са само хората на бюджетна издръжка, които са около 500 000, България е 6,5 млн. души. „Как да има бизнес среда, когато не знаете дали от 1 януари ще имате компенсации за високата цена на електроенергията?“, попита той.

ОЩЕ: Бивш министър на енергетиката се обяви за по-ниска цена на тока

"Хората не си дават сметка, че заради управленските решения българският бизнес не се свързва с качество. Българският предприемач пробива с ниски цени, а не с качество, което е проблем. Пазарът прави така, че ние за да задържим добрите си служители, трябва да вдигаме заплатите, иначе няма как", коментира предприемачът Таня Скринска.

Относно влизането ни в Шенген тя обясни, че това не значи, че цената на транспортните услуги ще паднат. "Тук не се говори изобщо, че таксите за преминаване през европейските пътища постоянно се качват. Т.е. това, което се очаква от 1 януари да се случи, няма да стане така, както си го представяме", каза тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес