Словашкият министър-председател Роберт Фицо е обсъдил възможността за осигуряване на руски газ през Турция с президента Реджеп Тайип Ердоган, който е обещал помощта на Анкара за намиране на решение с Москва, съобщава Bloomberg. Лидерът на Словакия търси алтернатива на руските газови потоци през Украйна, които бяха спрени в началото на годината, след като нападнатата от диктатора Владимир Путин страна отказа да поднови договора за транзит към Европа с "Газпром".
Фицо обвини президента Володимир Зеленски, въпреки че беше ясно, че трябва да осигури на страната си количества от алтернативни източници. Държавната газова компания на Словакия - Slovensky Plynarensky Priemysel AS - е една от малкото останали структури в Централна Европа с дългосрочен договор с "Газпром".
„Нека направим една крачка... Да стигнем до заключение относно нуждите на Словакия от природен газ“, е казал Ердоган. Добавил е, че турският външен министър ще се свърже с руския си колега Сергей Лавров, който след това щял да разговаря с руския диктатор Владимир Путин.
Още: Лавров за "Турски поток": САЩ планират да ни оставят и без последния газопровод към Европа
Снимка: Kremlin.ru
Фицо настоява за руски газ през "Турски поток", но има проблем
Фицо смята, че може да се намери алтернативно решение за доставка на руски газ за Словакия - по газопровода „Турски поток“, който минава от Турция, през България, към Сърбия, Унгария и още европейски страни. Словашкият премиер обаче не предоставя подробности относно потенциалното решение или обемите на газа.
„Руските партньори трябва да се включат и да потвърдят дали са готови да увеличат обема на този газ, който да достигне до словашка територия“, каза Фицо по време на пресконференция и допълни, че министърът на икономиката на Словакия ще посети Турция за по-нататъшни обсъждания по въпроса през следващата седмица.
"Турски поток" в момента е единственият тръбопровод, по който все още тече синьо гориво от Русия за Европа, след като Украйна реши да не подновява договора с "Газпром" за транзит през своя територия. Големият проблем е, че САЩ санкционираха "Газпромбанк" - единствената лицензирана финансова институция за плащане при покупка на руски газ. Бившият български служебен министър на енергетиката Владимир Малинов се закани преди визитата на унгарския премиер Виктор Орбан у нас през декември 2024 г., че България ще отреже преноса на руски газ по "Турски поток", ако транзитните такси не се плащат и не бъде намерен начин да се извършват плащания. Орбан пък заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа.
Снимка: Getty Images
Ако Словакия и Турция не успеят да измислят как да се осъществяват тези плащания, Фицо ще има проблем. На ниво Европейски съюз вече се обсъжда възможността руско синьо гориво изобщо да не тече към Стария континент: Ще спре ли руски газ да тече към Европа през България? 10 държави с призив към ЕС.
По време на разговора си на 20 януари Ердоган и Фицо са се съгласили още с необходимостта от установяване на "справедлив и траен мир в Украйна", съобщава Bloomberg.
Още: За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?