Нивата на фактическото индивидуално потребление (ФИП) в България са се увеличили между 2020 г. и 2022 г. най-много от целия ЕС - до 69 на сто от средното за ЕС през 2022 г. в сравнение с 60 на сто през 2020 г., или ръст от 9 процентни пункта. Това показва анализ на Евростат, публикуван днес.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Използван като мярка за материалното благосъстояние на домакинствата ФИП на глава от населението, изразен в стандарти на покупателна способност, варира от 69 на сто до 138 на сто от средното за ЕС .
ФИП представлява всички консумирани стоки и услуги от дадено домакинство или отделен гражданин.
Още: България влиза в еврозоната скоро: S&P Global Ratings го счита за все по-вероятно
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Кой са най-богати?
Както и в предходните години, Люксембург регистрира най-високото ниво на ФИП на глава от населението в ЕС с 38 на сто над средното за ЕС, следван от Австрия и Германия (и двете с 18 на сто), Нидерландия (16 на сто) и Белгия (15 на сто).
Кой са най-бедни?
Най-ниски нива на ФИП на глава от населението са регистрирани в България (31 на сто под средното за ЕС), Унгария (29 на сто под), Хърватия и Латвия (и двете с 24 на сто под) и Словакия (23 на сто под).
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
През последните три години ФИП на глава от населението спрямо средното за ЕС се промени в повечето страни от ЕС. След България, с най-голямо увеличение са Хърватия (76 на сто срещу 69 на сто), Румъния (86 на сто срещу 81 на сто ) и Ирландия (94 на сто срещу 89 на сто).
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Още: Добра новина: 11 държави от ЕС с дисбаланси в икономиката, България не е сред тях
Обратно, нивата на ФИП са намалели в 7 страни от ЕС. Най-големият спад е регистриран в Дания (110 на сто през 2022 г. срещу 121 на сто през 2020 г.), Германия (118 на сто срещу 124 на сто) и Финландия (109 на сто срещу 114 на сто).