Европейският парламент одобри подновяване на прекратяването на вносните мита, антидъмпинговите мита и защитните мерки върху украинския износ за още една година.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Предложението мина с 537 гласа "за", 42 "против" и 38 "въздържал се". Това се случва на фона на агресивната война на Русия, която възпрепятства възможностите на Украйна да търгува с останалия свят, съобщиха от пресцентъра на ЕП.
Прекратяването на митата се прилага за плодове и зеленчуци, които са обект на системата на входните цени, както и за селскостопански продукти и преработени селскостопански продукти, които са обект на тарифни квоти. Промишлените продукти са обект на нулеви мита от 1 януари 2023 г. съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, така че те не са включени в новото предложение.
"Силно подкрепям подновяването на мерките за либерализация на търговията, които понастоящем помагат да се гарантира, че украинската търговия може да продължи да се развива в условията на бруталната война, причинена от Русия. Тези мерки са от ключово значение за укрепване на устойчивостта на Украйна, тъй като работим за ускоряване на постепенната интеграция на Украйна във вътрешния пазар на ЕС. Солидарността ни с Украйна е последователна, прозрачна и твърда, а статутът на Украйна като кандидат за членство в ЕС я засили още повече. Бъдещето на Украйна е в Европейския съюз", заяви докладчикът Сандра Калниете (ЕНП, Латвия).
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Отношенията между ЕС и Украйна се регулират от Споразумение за асоцииране. Включената в споразумението задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия осигурява на украинските предприятия преференциален достъп до пазара на ЕС от 2016 г. насам.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
По данни на Европейската комисия - ЕС е най-големият търговски партньор на Украйна, като през 2021 г. той е представлявал 39,5% от нейната търговия. Украйна е 15-ият по големина търговски партньор на ЕС, на който се падат около 1,2% от общата търговия на блока.
След като бъде одобрена от Съвета на ЕС, мярката ще бъде публикувана в Официален вестник на ЕС и ще започне да се прилага в деня след публикуването ѝ.
ОЩЕ: Отменят забраната за внос на стоки с произход от Украйна
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС