Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето кои фирми са заявили интерес за инвестиции по Плана за енергийния преход

02 октомври 2023, 17:18 часа • 4577 прочитания

Общо 11 фирми са заявили интерес за инвестиции в област Стара Загора. Това пише в териториалния план за справедлив преход на региона, изпратен от правителството в Европейската комисия.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

В него са посочени поименно компаниите, заявили интерес за инвестиции – за запазване или създаване на нови работни места. Конкретните предложения са за 1,7 млрд. лева и предвиждат 4358 нови работни места.

Кои са фирмите?

Фирмите са НЕК, "Мини Марица Изток", "Контур Глобал", "Металик" АД, SMART ENERGY GROUP, Nedshroef , Monbat, European Energy A/S, Кроношпан България ЕООД, Rezolv Energy и Galabovo Solar.

Още: ЕК обяви какво ще се случва с българския план за енергиен преход

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Министерският съвет публикува днес текстовете на трите плана – за областите Стара Загора, Кюстендил и Перник, които трябва да бъдат прецизирани в преговорите с Брюксел до ноември и одобрени от страните – членки до края на годината. 

Кюстендил

От Плана става ясно, че област Кюстендил е подписала меморандум за партньорство с Националната компания "Индустриални зони", който предвижда създаването на индустриални паркове, които да предоставят подходяща среда за инвеститори в МСП".  Според него за достъпни в областта могат да се смятат икономически дейности в предприятия за преработка на храни (пресни плодове и зеленчуци, консервирани храни и др.), текстилна промишленост, инсталации за биогаз (биометан), производство на обувки, спортно оборудване и други дейности.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Област Кюстендил разполага и със значителен потенциал за възобновяема енергия.

Перник

За партньорство и изграждане на индустриална зона има споразумение и област Перник. "Над 60 % от работната сила в областта е с висше, средно и средно професионално образование, което предоставя възможности за пренасочване на заетостта от ниските и средните към средните и средно високите технологии, както и в сектора на услугите", пише в плана за Перник.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: "Лъжци и продажници": Трети ден продължават блокадите на енергетиците срещу властта

"Процесът на постепенно прекратяване на производството на енергия от въглища в енергийния комплекс "Марица Изток" не е започнал, докато процесът на постепенно прекратяване на производството на енергия от въглища в област Кюстендил и в област Перник вече се осъществява", се посочва в плановете.

Общата сума на средствата за компенсации в трите области е 1,15 млн. евро като най-много от парите ще бъдат насочени към Стара Загора - 936 млн. евро. За Кюстендил са 122 млн. евро, а за Перник - 92 млн. евро.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес