Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето кога Украйна ще вземе двата ядрени реактора от България

22 март 2024, 17:24 часа • 6329 прочитания

Украйна се надява да подпише през юни споразумение за закупуване на два ядрени реактора от България, тъй като се опитва да компенсира загубата на окупираната от Русия шестреакторна централа в Запорожие, заяви за Ройтерс ръководителят на ядрената компания "Енергоатом" Петро Котин.

Още: Десетте най-големи общини в България могат да кандидатстват за стотици милиони по европейска програма

Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море

По време на посещението на президента на Украйна Володимир Зеленски в България миналата година стана известно, че са водени преговори за продажба на произведените в Русия реактори за АЕЦ "Белене", като впоследствие парламентът даде разрешение на министъра на енергетиката Румен Радев да проведе преговори по въпроса.

Новите реактори ще бъдат построени в атомната електроцентрала "Хмелницки" в Западна Украйна и ще бъдат оборудвани с проектирано от Русия оборудване, което Киев иска да внесе от България, посочи Петро Котин в интервю за агенцията.

Още: Украйна ще строи четири нови ядрени реактора, два от тях идват от България

Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност

Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"

"Преговорите между правителството на Украйна и България продължават... и мисля, че някъде през юни ще имаме резултат от сключването на договори с България за закупуване на това оборудване", каза Котин в интервюто.

"Поставих задача пред нашата строителна организация и АЕЦ "Хмелницки" тя да бъде готова за инсталиране на реакторите до юни", каза той, имайки предвид първия от двата реактора, който ще бъдат готов веднага за инсталиране.

Още: Путин го няма в изпълнението на "Турски поток" в България, всичко е наред: Отговор на енергийния министър

Още: Мерц би подкрепил преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ

Той каза още, че ако реакторът бъде доставен навреме и изцяло, "Енергоатом" ще бъде готов да започне пускови работи по новия реактор след две-три години, период, който е необходим и за производството на турбината за блока. "Енергоатом" е в предварителни преговори с General Electric за изграждане на турбината, каза Котин пред Ройтерс.

Вторият реактор ще бъде инсталиран по-късно, като Котин не посочи конкретна времева рамка.

Още: Цената на природния газ в Европа премина психологическа граница

Още: Новини от Китай доведоха до нова промяна в цената на петрола

Още: Енергийният министър: Оборудването на АЕЦ "Белене" струва повече от 1,2 млрд. лева

Преговори за цената

Той отбеляза, че преди това България е поставила цената на двата реактора от 600 милиона долара, но София има желание да увеличи цената на оборудването, което освен от България може да се купи само от Русия.

"От българска страна има постоянно желание да постигнат по-големи ползи за себе си от тези 600 милиона долара и колкото повече време минава, толкова по-високи цени те огласяват, но ние все още сме фокусирани върху цената от 600 млн. долара", сподели Котин.

Той каза, че "Енергоатом" също така възнамерява да построи още два реактора в Хмелницки на базата на американския реактор AP-1000 и че компанията ще започне изливането на бетон на двата нови блока в началото на април.

След загубата на АЕЦ "Запорожие" Украйна разчита на ядрена енергия от три работещи централи в страната, общо девет реактора, включително два реактора, които в момента работят в централата в Хмелницки.

Рестарт на Запорожката АЕЦ

Котин каза още, че Украйна не се е отказала от плановете си един ден да рестартира Запорожката ядрена електроцентрала и че, за разлика от Русия, тя ще бъде в състояние и ще знае как да върне електроцентралата в експлоатация.

Русия получи контрол над АЕЦ "Запорожие", най-голямата ядрена централа в Европа, след като започна инвазията си в Украйна през февруари 2022 г. Шестте ядрени реактора на Запорожие вече не работят.

"Те (Русия) все още казват, че ще рестартират централата, но технически не могат да я пуснат, защото няма електрически линии, няма вода и няма персонал", отбеляза Котин.

Котин каза още, че "Енергоатом", който е запазил персонала, управляващ АЕЦ "Запорожие", ще бъде готов да рестартира централата след нейното "деокупиране" и че вече има обучени специални екипи за това.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес