Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС се организира да поръчва газ заедно, има и съгласие за определен таван на цената

21 октомври 2022, 07:23 часа • 3567 прочитания

Европейските лидери постигнаха съгласие за общо участие в покупки на газ, но на доброволна база. Това стана ясно от официално съобщение на сайта на Европейския съвет.

Съгласно информацията обаче, има и задължителен елемент. Всички участват заедно за закупуване на количества, покриващи най-малко 15% от обема на газовите хранилища в ЕС.

"Има общо желание да продължим да работим заедно. Но трябва да разберем, че не страните от ЕС се занимават с покупки на газ, а частни компании. Има възможност за създаване на общо предложение за покупки под формата на картел. Смятам за важно първо да направим това за 15% (от общия внос) и след това ще видим как може да се развие", каза по-рано белгийският премиер Александър де Кроо, с което даде знак, че съгласие ще бъде постигнато, предаде БГНЕС.

Голямата новина от нощта обаче е, че германският канцлер Олаф Шолц е отстъпил от идеята да се налага таван на цената на газа, предаде Financial Times. Не става обаче въпрос за постоянен таван, а за борсов - да се спира търговията с дадена суровина, случая газа, ако в рамките на деня има ръст на цената над определен праг (например ако за ден газът поскъпне с X процента). Такива механизми има за търгуването на доста активи на доста борси по света. Сега механизмът ще действа на най-важния европейски газов хъб - нидерландската борса TTF.

Всъщност, европейските лидери се съгласиха да има "временен динамичен ценови коридор" - това е своеобразния таван. Той представлява механизъм за "временно ограничаване на ръста на цената". Но той ще се прилага при условия, определени от ЕК, като най-важното е да не се застрашава сигурността на доставките. Ще има и механизъм за ограничаване на цената на газа, използван за производство на ток - такъв механизъм работи в Испания и Португалия.

Ще има и нов индекс (бенчмарк) за ценообразуване по отношение на втечнения газ, като работата по бенчмарка трябва да бъде завършена до март, 2023 година.

Преди това лидерите на ЕС нямаха съгласие за почти нищо от предложените от ЕК мерки за обуздаване на енергийната криза. Относно общото купуване на газ - за момента разбирателството е това да става доброволно и предстои утвърждаване да е задължително участието за общо закупуване на 15% от общия внос в ЕС.

През 2021 година вносът на газ в ЕС от Русия беше около 40% от общото потребявано количество, но в последните седмици вече е паднал до 9%. Вчера, 20 октомври, газовите контракти с доставка през ноември на TTF затвориха при цена от 128,50 евро на мегаватчас, като в течение на деня цената в един момент падна и под 122 евро.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес